2win800x200

(ФОТО и ВИДЕО)Планинарите први на први го доживејаа магичното изгрејсонце на Пелистер

Јануари 01, 2023

Над 60 вљубеници во планината од 10 градови, годинава ја доживејаа магијата на првото изгрејсонце на Пелистер. По 12 пат, во организација на Олумпус Монс од Битола, се реализираше турата со симболично име „Први на први“ за ноќно искачување на највисокиот врв на Баба Планина, со цел првото изгрејсонце во Новата година да се дочека на 2601 метар надморска височина. Искачувањето го започнаа  неколку минути после полноќ, со што оваа е првиот спортски настан во Новата Година.

-Искачувањето го започнавме од Инфоцентарот на НП Пелистер на 1350 мнв, се движевме по патека долга 14 км, во правец на Цапарска пресека, Ловечка куќа, се до врвот Пелистер каде пристигнавме околу 5,30. „Први на први“ е прв спортски настан на Балканот, можеби и поширок, и полека но успешно прераснува во еден препознатлив битолски бренд. Целта на овој настан е да ги промовираме убавините и потенцијалот на НП Пелистер кој го има и нуди во насока на идниот економски развој на поширокиот регион. Исто така со овој настан сакаме да го истакнеме и потенцијалот и љубовта на голем број ентузијасти, вљубенци во планината, вели Иванчо Тошевски, претседател на Олимпус Монс и еден од организаторите на настанот.

Секоја година магијата на првото изгрејсонце на Пелистер е уникатна, велат организаторите, а годинава беше надополнета со огномет. Настанот е проследен со интересни случки кои долго се паметат, па имало запросување, почеток на нови врски, нови пријателства.

Настанот „Први на први“ е во рамките на новогодишната програма на Општина Битола, „Зимска приказна“

 

viber image 2023 01 01 07 43 58 554

viber image 2023 01 01 07 45 51 798

viber image 2023 01 01 07 45 51 934

viber image 2023 01 01 07 45 52 101

viber image 2023 01 01 07 45 52 169

viber image 2023 01 01 07 45 52 244

viber image 2023 01 01 07 45 52 304

viber image 2023 01 01 07 45 52 639

viber image 2023 01 01 07 45 52 706

viber image 2023 01 01 07 45 52 759

viber image 2023 01 01 07 55 29 170

viber image 2023 01 01 09 37 50 779

 

 

IVK 9841а result
 
 
Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани