2win800x200

ТРАДИЦИОНАЛНА БАДНИКОВА ПОВОРКА ВО БИТОЛА

Јануари 04, 2024
На Бадник, денот кога се наговестува Христовото раѓање, ќе се одржи големата Бадникова поворка, која ќе започне во 11 часот на платото кај Офицерскиот дом.
По изведувањето на Божиќните песни, сплет од градски приказни ќе изведат членовите на КУД „Илинден“.
Поворката ќе продолжи по Широк Сокак и во црквата „Св. Великомаченик Димитриј“, а на крај, бадникарчињата ќе ја посетат општина Битола и ќе остварат средба со градоначалникот Тони Коњановски.
Традиција која внесува радост, пренесена од младите гласници за најубавата вест – Христовото раѓање, Божиќ.
Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани