2win800x200

СДСМ:НАТАША ПЕТРОВСКА ПОБЕДИ ВО ПРВИОТ КРУГ

Октомври 15, 2017

Наташа Петровска е новиот градоначалник на општина Битола.

Менде Тасевски шеф на изборниот штаб на СДСМ од Битола изјави дека нивниот кандидат Петровска го победила против кандидатот Зоран Илиоски во првиот круг од изборите. 

-Во нашиот аналитички центар  пристигнаа скоро поливина од обработените гласачки места на ниво на општина Битола.  Многу е јасно дека нашиот кандидат победува во првиот круг. Нашата советничка група обезбедува сигурно и стабилно мнозинство во Советот. Победивме во Јени Маале, Боримечка, во центарот на градот  и скоро во сите околни рурални средини - рече Тасевски. 
Според нивниот аналитички центар, Петровска од половина од обработените гласовите освоила 18300 гласови, а Илиоски 9900. Советничката листа на СДСМ и коалицијата 14 800 гласови, додека советничката листа на ВМРО ДПМНЕ 9300 гласови. .
Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани