2win800x200

Повторно затекнати малолетници во угостителски објекти по полноќ и со алкохол

Јули 15, 2023

При акциска контрола на СВР Битола во Битола , Ресен и Прилеп затекнати малолетници во угостителски објекти после 24 часот и конзумирање алкохол

 На 15.07.2023 година во времето од 00:00 до 04:00 час, од страна на криминалистичката полиција при СВР Битола постапено е по план за „Безбедно Лето 2023“ при што извршена е акциска контрола за присуство на малолетници во 7 угостителски објекти за точење алкохол на малолетни лица при што  легитимирани биле 50 лица и констатирано било присуство на 6 малолетници и 2 точења на алкохол на малолетни лица. Во Ресен ,полициски службеници од ОВР Ресен, во простории за забава по 24 часот и во два угостителски објекти, затекнати биле 11 малолетници .Во Прилеп ,на  улица ,без надзор од родители се затекнати  двајца малолетници после 24 часот при што истите се предадени на родителите.
При контролата ,во Битола, полициски службеници од криминалистичката полиција на   СВР Битола од населба Карпош во Битола, го лишиле од слобода  Е.М.(38)од Битола.При преглед од истиот одземена е марихуана.По документирање на настаните ќе следуваат соодветни пријави, соопштија од СВР Битола.  
Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани