2win800x200

Многумина горди во нашето општество кога мислеа дека стојат , паднаа- порача г. Петар на Митровден

Ноември 08, 2021
Фото ППЕ Фото ППЕ

Пораки  до верницте да се откажат од гордоста упати митрополитот Петар во говорот по светата литургија што се одржа на големиот христијански празник Митровден во храмот „Св. Димитриј“ во Битола, а со која беа одбележани и 40 години архиересјка служба на г.Петар и 75 години од неговото раѓање. 

„Да се ослободиме од нашата гордост зашто Господ рекол дека гордите не ги поддржува, против гордите е Господ, а гледате, многумина што беа горди во нашаето општество кога мислеа дека стојат паднаа. И ние ако мислиме дека стоиме цврсто, ќе паднеме“, порача владиката.  

На свечената литургија во цркавта „Св. Димитрија“ во Битола служеше и поглаварот на МПЦ г.г. Стефан, како и други владици. 

 

 

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани