2win800x200

Прес на ВМРО-ДПМНЕ со прашања до Крајовски за состојби во затворот во Битола

Јуни 20, 2023

Локалниот лидер на СДС во Битола, конечно да одговори за состојбата во Затворот во Битола, побара на прес конференција Виолета Ковачевиќ, член на ИК УЖ ВМРО ДПМНЕ. 

Пресот го пренесуваме во целост: 

„Кулминацијата на траумата од долгиот опозиционерски стаж и екстремно лошото, за среќа, кусо практикување локална власт, колку што се поизвесни парламентарните избори станува поекстремна и кулминираше деновиве. И повторно, исклучиво со лаги, манипулации и лични дискредитации. Господо од СДС, немојте да мислите дека граѓаните и јавноста имаат кратко памтење. Цело време зад партиската говорница фрлате отров и чисти лаги и инсинуации, а Вашиот локален лидер, Драган Крајовски, остана нем и затворен, скриен и не се одважи да им одговори на ниту едно поставено прашање на граѓаните. Ако, во меѓувреме е променет од позицијата, барем тоа требаше да го обзнани. Така е чесно и одговорно. Ама, ајде што да правиме кога тоа не е ваша одлика.
 
И во оваа прилика, во името на вистината, повторно го прашуваме претседателот на СДС Драган Крајовски:
- дали тој лично одлучува кој ќе ги користи бенефициите и кој ќе престојува во отвореното одделение?
- дали е вистината дека дисциплината во Затворот е катастрофална?
- кој е исходот од контролата од Управата за извршување санкции?
- дали и натаму го оштетува буџетот на Затворот, заради тоа што вработените своите прекувремено одработени саати се принудени да си ги наплаќаат преку суд?
За вас едно дополнително и клучно прашање:
- директоре Крајовски, дали е во функција пречистителната станица во Затворот и дали тоа значи очигледна еколошка катастрофа за Битола и битолско ? Крајно време е да одговорите на поставените прашања“, рече Ковачевиќ
 
 
Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани