2win800x200

Цутат рози во јануари, пред Водици

Јануари 11, 2023

Јануарските зими со голем студ и поларни температури се познати за Битола низ годините. Битолчани паметат дека во овој период, пред Водици живата во термометарот се спуштала и 30 степени под нулата, а градот со недели бил окован во мраз и дебела снежна покривка. Сепак, климатските промени носат поинакво време, па деновиве низ Битола  може да се забекежи будење на вегетацијата и расцветани цвеќиња како да е пролет.

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани