2win800x200

По големиот успех, ракометарките на „Пелистер“ се сретнаа со градоначалничката Петровска

Ноември 27, 2018

Градоначалничката Наташа Петровска денеска ги прими ракометарките од ЖРК „Пелистер“ кои со победата над тимот „Ле Сал“ од Малта, и во гости и  на домашен терен, се пласираше во осминафиналето на Еврпскиот Челинџ куп, со што остварија историски успех за женскиот ракомет во Битола.

Ракометарките и претседателот и основач на клубот, Јован Василев, пред градоначалничката Петровска, претседателот на Советот, Валентин Груевски и советникот Методија Илиевски, кој е и ракометен судија, ги презентираа предизвиците со кои се соочија за време на натпреварите.

„Петровска посочи дека општината секогаш ќе ги вреднува вистинските спортски успеси. Општина Битола во текот на оваа година, го помогна работењето на ЖРК „Пелистер 2012“ со 700.000 денари, средства од буџетот на општината, а за патувањето во Малта, општината успеа да обезбеди дополнителни 100.000 денари, средства кои покрија дел од трошоците на ракометарките за престојот и натпреварот во оваа земја“, се наведува во соопштението од Општина Битола.

Следниот напревар од осминафиналето во Челинџ купот, ракометарките на битолски „Пелистер“, ќе го играат во Ниш, Србија, против екипата на ракометниот клуб „Наиса“.

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани