2win800x200

Митрополитот Петар не патувал за Австралија, денеска одржа богослужба во Прилеп

Април 13, 2018

Митрополитот Преспаснко - пелагониски г. Петар денеска се појави во манастритот „Св. Архагел Михаил“ во прилепски Варош каде одржа боголсужба и рече дека во средата кога беше задржан на скопскиот аеродром не патувал за Австралија, туку во друга држава.

-Не,  јас не патував за Австралија, патував за друго место, но бев спречен да го искористам своето право да летам со авион, но со следниот авион летав, изјави Владиката Петар.

Тој и денеска не сакаше да зборува за настанот и повтрно ги упати новинарите на неговиот адвокат, но уште еднаш повтори дека бил упасне на аеродромот по грешка.

-Бидејќи бев приведен, лишен од слобода и испрашуван, им кажав дека имам свој адвокат и дека без него нема да кажам ниту еден збор. Тој си ја презеде својата улога и им докажа на тие што ме уапсија  дека направиле грешка во постапката, дека не смееле тоа да го направат и тие се извинија, рече Владиката Петар.

Во средата од Финансиската полиција информираа  дека задржувањето на митрополитот било поврзано со предмет кој е во предистражна постапка поради што не соопштија повеќе детали, а адвокатот на Владиката Петар,  Љубомир Михајловскиа, пак  изјави   дека нема сознанија дали против митрополитот се води истрга.

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани