Битолчанец почина кај Неолица, причините за смртта ќе се утврдат со обдукција

Април 01, 2018

65 годишен битолчанец С.С. утрово почина  кај месноста Неолица, откако со своите пријатели тргнал на пешачење, потврдија од битолската полиција.

Околу 10 часот денеска во СВР Битола е пријавено дека на потегот од село Лавци до планинарскиот дом Неолица, движејќи се по патот С.С., паднал на камен и се удрил, а пријтелите веднаш му укажале помош, по што била известена и екипата за брза интервенција во планина на Дирекцијата за заштита и спасување, итната помош, полицијата и ОЈО.

Заради тешко пристапниот терен, екпата на ДЗС го извлекла телото до село Лавци, каде лекар од итната медицинска помош констатирал смрт. Се претпоставува дека на лицетот му се слошило за време на пешачењето, по што се онесвестило и се удрило во камен.

Увид е извршен од екипи на МВР и ОЈО, а обвинител наредил обдукција врз телото на починатиот, која треба да ги утврди причините за смртта, дали битолчанецот починал од ударот во камен или пак од природна смрт.

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани