Огромно дрво се сруши во Градскиот парк

Декември 09, 2019

Огромно дрво се сруши во Градскиот парк во Битола спроти  железничката станица, за среќа  нема повредни, бидејќи според очевидци читатели на Апла.мк  дрвото се срушило на тревната површина, а не на пешачката патека. Дрвото се отцепило од самиот корен иако трупот е со пречник од околу метар и половина, а во висина е повеќе од 15 метри. Битолчани  велат дека во паркот има дрвја кои се стари повеќе од 80 години , (од почетокот на пошумувањето на оваа локација од 1932) и претставуваат опасност за шетачите и рекреативците  кои интензивно и во лето и во зима рекреираат во паркот, па бараат од надлежните да се направи ревизија на сите дрвја и да се види кое од нив би можело да претставува нова опасност, како и тоа да се посадат нови  со цел да се задржи густината на дрвјата во Градскиот парк.  78529461 435033037191728 6769641045803139072 n

78695887 2463860923712909 2981140717163773952 n

79661328 2451850078247610 3966983668924153856 n

А.Б

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани