2win800x200

65 новозаболени и 54 оздравени од коронавирусот денес во Битола

Февруари 15, 2022

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

 
Направени се 4.047 тестови, а регистрирани се 1.269 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 686, Тетово – 75, Битола – 65, Куманово – 61, Велес – 48, Гостивар – 44, Кавадарци – 33, Прилеп – 32, Кичево – 26, Гевгелија – 25, Охрид и Валандово – по 20, Неготино – 16, Ресен – 12, Струмица и Струга – по 11, Дебар – 9, Кочани, Крива Паланка и Богданци – по 8, Штип и Делчево – по 7, Радовиш и Крушево – по 6, Виница – 5, Свети Николе и Кратово – по 4, Берово и Демир Хисар – по 3, Демир Капија и Пехчево – по 2, Пробиштип и Дојран – по 1.
 
Од вкупниот број на позитивни (1.269), регистрирани се 162 реинфекции.
 
Регистрирани сe 848 оздравени пациенти од: Скопје – 227, Тетово – 78, Куманово – 64, Кавадарци – 58, Битола – 54, Велес – 47, Гевгелија – 35, Прилеп – 32, Гостивар – 30, Неготино и Струмица – по 27, Охрид – 25, Кочани – 23, Штип – 22, Кичево – 13, Струга и Свети Николе – по 12, Ресен – 8, Богданци и Делчево – по 7, Валандово, Крива Паланка и Радовиш – по 6, Дебар, Виница и Кратово – по 4, Демир Капија, Пробиштип и Македонски Брод  - по 3, Крушево – 1.
 
Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 14 починати лица: 4 починати лица од Скопје (53г, 64г, 84г и 85г), по две починати лица од Охрид (75г и 88г), Струга (71г и84г) и Кочани (67г и 79г) и по едно од Делчево (73г), Куманово (74г), Прилеп (70г) и Струмица (62г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.
 
Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 11 починати лица од: Скопје (2), Тетово (2), Кочани (2),  Прилеп (1), Дојран (1), Кавадарци (1), Охрид (1) и Куманово (1). Починатите лица се на возраст од 59 г. до 91г. Лицата за починати се пријавени во период од 30.01. до 12.02.2022. Од починатите лица,  7 се починати во домашни услови, а 4 лица во болнички услови.
 
Од вкупниот број на починати лица, кај 23 лица се регистрирани коморбидитети.
 
Направени се 4.047 тестови преку: ИЈЗ-499, ЦЈЗ Скопје-81, ЦЈЗ Битола-107, ЦЈЗ Прилеп-49, ЦЈЗ Тетово–3, ЦЈЗ Куманово-102, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-6, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–5, Жан Митрев (Филип Втори)-124, Авицена-189, Биотек-230, Систина-118, лабораторија Лаор-117, Синлаб-82, Ремедика-18, Плодност-32, Генеа-13, Никоб Лаб-387, ВФВ Медикал-64, Ели Медика-38, Ројал Медика–10, Спектра-ММ-29, Рапид Лаб–14, Жан Митрев Струмица–8, Нова Лаб Дијагностика–7, Рамус-29, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.686.
 
Досега во земјата се направени вкупно 1.852.018 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 288.750, бројот на оздравени пациенти е 269.862, на починати е 8.793, а бројот на активни случаи изнесува 10.095.
 
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
 
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 133336, Активни 5924
Куманово 15800, Активни 407
Битола 13796, Активни 470
Прилеп 13298, Активни 335
Тетово 13148, Активни 392
Кавадарци 9825, Активни 354
Гостивар 9258, Активни 219
Велес 9083, Активни 280
Охрид 8354, Активни 243
Штип 7801, Активни 106
Струмица 7724, Активни 191
Кичево 5226, Активни 147
Кочани 4862, Активни 80
Струга 4566, Активни 93
Гевгелија 4090, Активни 128
Неготино 3500, Активни 139
Свети Николе 2582, Активни 64
Ресен 2509, Активни 60
Радовиш 2430, Активни 69
Крива Паланка 2324, Активни 58
Делчево 1872, Активни 43
Берово 1688, Активни 26
Дебар 1561, Активни 27
Валандово 1502, Активни 45
Виница 1348, Активни 28
Пробиштип 1277, Активни 10
Богданци 975, Активни 44
Кратово 918, Активни 17
Крушево 866, Активни 21
Демир Хисар 802, Активни 17
Македонски Брод 679, Активни 23
Демир Капија 532, Активни 18
Македонска Каменица 519, Активни 7
Пехчево 448, Активни 6
Дојран 251, Активни 4
Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани