2win800x200

57 новозаболени од коронавирусот во Битола

Февруари 18, 2022

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

 
Направени се 2.808 тестови, а регистрирани се 905 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 468, Битола – 57, Кавадарци – 43, Велес – 41, Куманово – 38, Тетово – 32, Прилеп – 31, Охрид – 22, Струмица – 21, Радовиш – 16, Гевгелија и Неготино – по 15, Штип – 14, Кичево – 13, Ресен – 12, Свети Николе – 11, Струга – 10, Гостивар – 9, Дебар – 7, Кочани – 6, Валандово – 5, Крива Паланка, Берово и Виница – по 4, Богданци и Демир Хисар – по 2, Кратово, Крушево и Македонски Брод – по 1.
 
Од вкупниот број на позитивни (905), регистрирани се 161 реинфекции.
 
Регистрирани сe 1.565 оздравени пациенти од: Скопје – 970, Куманово – 89, Тетово и Прилеп – по 58, Кавадарци – 57, Битола – 47, Струмица – 31, Велес – 28, Кочани – 24, Неготино – 21, Охрид – 20,  Гевгелија и Штип – по 18, Гостивар – 14, Кичево и Струга – по 13, Крива Паланка – 12, Радовиш – 11, Богданци – 9, Македонски Брод – 7, Берово – 6, Свети Николе – 5, Ресен, Виница, Делчево, Демир Капија и Пехчево – по 4, Дебар, Валандово и Демир Хисар – по 3, Крушево и Македонска Каменица – по 2, Кратово, Пробиштип и Дојран – по 1.
 
Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 10 починати лица: по 3 починати лица од Скопје (70г, 77г и 97г) и Прилеп (61г, 72г и 77г) и по едно од Велес (75г), Охрид (88г), Кавадарци (58г) и Крушево (63г). Од пријавените лица 9 се починати во болнички услови, а едно лице е починато во домашни услови.
 
Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 8 починати лица од: Скопје (2), Прилеп (1), Охрид (1), Битола (1), Куманово (1), Македонски Брод (1) и Неготино (1). Починатите лица се на возраст од 54г. до 86г. Лицата за починати се пријавени во период од 07.02. до 15.02.2022. Од починатите лица,  7 се починати во домашни услови, а едно лице во болнички услови.
 
Од вкупниот број на починати лица, кај 15 лица се регистрирани коморбидитети.
 
Направени се 2.808 тестови преку: ИЈЗ-397, ЦЈЗ Скопје-81, ЦЈЗ Битола-97, ЦЈЗ Прилеп-48, ЦЈЗ Тетово-1, ЦЈЗ Куманово-72, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-3, Судска медицина-6, лабораторија болница Козле-21, УК Пулмологија со алергологија –1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–164, Жан Митрев (Филип Втори)-98, Авицена-120, Биотек-133, Систина-64, лабораторија Лаор-75, Синлаб-17, Ремедика-7, Плодност-40, Генеа-10, Никоб Лаб-301, ВФВ Медикал-46, Ели Медика-36, Ројал Медика–8, Спектра-ММ-18, Рапид Лаб–28, Жан Митрев Струмица–10, Нова Лаб Дијагностика–2, Рамус-19, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 885.
 
Досега во земјата се направени вкупно 1.862.041 тестирања на КОВИД-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 291.820, бројот на оздравени пациенти е 274.808, на починати е 8.869, а бројот на активни случаи изнесува 8.143.
 
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
 
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 134972, Активни 4467
Куманово 15941, Активни 340
Битола 13962, Активни 422
Прилеп 13380, Активни 223
Тетово 13248, Активни 313
Кавадарци 9949, Активни 330
Гостивар 9301, Активни 174
Велес 9225, Активни 351
Охрид 8413, Активни 153
Штип 7850, Активни 94
Струмица 7808, Активни 204
Кичево 5297, Активни 146
Кочани 4895, Активни 75
Струга 4599, Активни 74
Гевгелија 4138, Активни 125
Неготино 3554, Активни 141
Свети Николе 2607, Активни 64
Ресен 2537, Активни 65
Радовиш 2465, Активни 66
Крива Паланка 2342, Активни 49
Делчево 1875, Активни 20
Берово 1701, Активни 19
Дебар 1585, Активни 40
Валандово 1512, Активни 42
Виница 1358, Активни 20
Пробиштип 1281, Активни 9
Богданци 982, Активни 34
Кратово 921, Активни 18
Крушево 870, Активни 14
Демир Хисар 807, Активни 13
Македонски Брод 681, Активни 10
Демир Капија 536, Активни 16
Македонска Каменица 519, Активни 1
Пехчево 455, Активни 8
Дојран 254, Активни 3
 
Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани