Не се плашам од организација на големи фестивали-Маја Андоновска даде отчет за една година директор

Јули 23, 2019

Директорката на Центарот за култура во Битола, Маја Андоновска даде отчет за една година директорување со оваа значајна културна институцијата за градот.

-Вработени се шест нови луѓе, а после 38 години набавена е нова современа миксета за светло каква што нашиот Центар за култура заслужува и тоа од сопствени средства, рече таа.

Андоновска е задоволна од постигнатите резултати наведувајќи дека после 10 години расипан агрегат заедно со Театарот  го поправиле, што е од важност за безбедноста на посетителите на Центарот. Од сопствени средства Ценатрот направи и  нова билетара, а на истиот начин се реализирани и дел од гостувањата.

-Се навршуваат 365 дена од моето назначување како директор на Центарот за култура во Битола и би сакала да дадам еден мал отчет што сме сработиле во една година. Реализирани се три интернационални фестивали (Илинденски денови, Музика од светот и Фестивалот на монодрамата). Со донација на ЕУРОИМАЖ се набавени нови 400,   3 D - наочари и работата на 3 D киното е и понатаму со следење на сите филмски хитови и светски премиери, рече Андоновска меѓу другото.

Според неа и покрај поддршката од државата и општината, Центарот за култура добар дел од средствата ги обезбедува од работата на киното.

-Голем дел од приходите ни доаѓаат од киното, Центарот за култура работи добро и јас не се плашам од организација на големи фестивали. Со нови сили со исплатени сметки и без долгување на никој и кон никого продолжуваме да работиме кон нови успеси и нови фестивали, порача Андоновска.

Центарот за култура се подготвува за најновото издание на ИФФК „Браќа Манаки“.

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани