2win800x200

22 починати од КОВИД во државата, од нив 2 битолчани, 17 новозаболени во Битола

Октомври 25, 2020

Во последните 24 часа се направени 1901 тестирања, а регистрирани се 561 нови случаи на ковид-19 во:

- Скопје 271
- Куманово 29
- Дебар 2
- Штип 19
- Прилеп 33
- Тетово 26
- Струга 3
- Велес 20
- Битола 17
- Охрид 11
- Кавадарци 18
- Гостивар 10
- Гевгелија 15
- Струмица 32
- Крива Паланка 3
- Радовиш 2
- Крушево 1
- Кочани 12
- Пробиштип 4
- Демир Хисар 1
- Македонски Брод 2
- Берово 8
- Виница 1
- Делчево 1
- Кратово 3
- Свети Николе 5
- Кичево 6
- Ресен 2
- Неготино 4
 
Починати се 22 лица, 7 пациенти од Скопје (55, 78, 71, 35, 66, 71 и 64г), еден од Куманово (57г), двајца пациенти од Дебар (58 и 64г), еден од Прилеп (61г), еден од Струга (75г), двајца пациенти од Велес (61 и 64г ), двајца од Битола (74 и 70г), двајца од Гостивар (79  и 76г), двајца пациенти од Крива Паланка (56 и 88г), еден од Кочани (60г) и еден пациент од Делчево (81г). Од починатите, двајца пациенти се починати вон, останатите во болнички услови.
 
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 197 оздравени пациенти од:
 
-Скопје 91
-Куманово 7
-Штип 8 
-Прилеп 18
-Тетово 13
-Струга 4
-Велес 3
-Битола 4
-Охрид 3
-Гостивар 3
-Гевгелија 4
-Струмица 16
-Радовиш 2
-Кочани 9
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 1
-Валандово 2
-Свети Николе 4
-Кичево 4
 
Досега во земјата се направени вкупно 235.038 тестирања на Ковид -19.  
 
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 26954, бројката на оздравени пациенти е 18627, на починати е 919, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 7408.
Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани