Директно

Загина 19 –годишниот битолчанец Ѓорѓи Т., а неколкумина други се повредени во тешка сообраќајна несреќа  што утрово околу 8 часот се случила меѓу три патнички и едно товарно возило на патот Битола-Прилеп кај Петилеп, потврдија зa Апла.мк од битолската полиција.

Во сообраќајната несреќа учествувале три моторни патнички возила и едно товарно возило. Но, засега нема податоци како дошло до сударот. Тоа биле „рено твинго“ и „шкода“ со битолски регистарски таблички, мерцедес со скопски и камион „ман“ со велешки регистарски таблички. По сообраќајката возилото „мерцедес“ било изгорено. 

Увид на местото на несреќата изврши јавен обвинител и екипа од СВР..    

Поранешниот градоначалник на Битола, Владимир Талески, ќе седне на обвинителна клупа за негрижата за битолскиот Офицерски дом. Основното јавно обвинителство од Битола поднесе обвинение за Талески за кривично дело „несовесно работење во службата“ затоа што,  иако бил должен да обезбеди одржување, не презел се што е потребно за заштита на објектот кој е во надлежност на општина Битола. Од Основниот суд во Битола, за Апла.мк потврдуваат дека главната расправа за овој судски процес, која требаше да се одржи вчера е одложена по барање на одбраната на Талески.

Да се направи ребаланс на буџетот побара од Советот градоначалничката на Битола, Наташа Петровска. Веднаш по превземањето на функцијата Петровска, со своја екипа, почна да прави анализа на финансиската состојба на општината, на она што наследила во општинската каса и колкави се долговите.

Улиците во центарот на Битола се во очајна состојба, раскопан асфалт, дупки како кратери, пропаднати шахти, а после секој дожд езерца. 

Судскиот процес „Транспортер” кој денеска требаше да се одржи во скопскиот Кривичен суд, пак се одложи. Овој пат не отиде обвинетата Анита Ангелевска, актуелна советничка во битолскиот Совет која била на 7-дневно боледување. Ангелевска на 4 ноември јавно на фејсбук се „чекира“ дека е на Клиничка  болница во Битола, објаснувајќи дека е болна  од астма, откако нејзини следбеници коментираа „опасна работа по здравјето е политиката “ на што таа возвраќа дека „астмата не е политика туку само дијагноза“.

На црвен тепих, денеска беше пречекана новата градоначалничка на Општина Могила, Јасмина Гулевска.По победата на вториот круг од локалните избори Гулевска и официјално ја презеде функцијата од доскорешниот градоначалник  Стево Пивковски, кој беше на чело на Општината само еден мандат. Правата жена градоначалник на Могила беше дочекана од вработените со погача.

Екс градоначалникот на Битола, Владимир Талески денеска повторно ќе седне на обвинителна клупа во скопскиот Кривичен суд каде треба да се одржи судското рочиште за случајот „Транспортер“,

Во 2013 година државата го прогласи за кодош, а откако Управниот суд го поништи решението на Комисијата за лустрација, претходната локална власт на ВМРО-ДПМНЕ пред заминување, на професорот Трајко Огненовски, му ја додели највисоката општинска награда за животно дело „4 Ноември’.

Она што е најважно во сите наши намери, тенденции, никогаш да не се заборави дека честа е поскапа од парите, порача градоначалничката Наташа Петровска во своето јавно обраќање на прослава по повод 4 –ти Ноември, Денот на ослободувањето на Битола.

Со прием во кабинетот на градоначалничката  Наташа  Петровска на претставници на Сојузот на борци од Битола, почнаа денешните активности за одбележување на 4 Ноември, Денот на ослободувањето на градот.

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани