Директно

Граѓанската асоцијација од Битола денес го организира хуманитарниот настан „Од срце за децата на Битола за еднородителските семејства“, каде на плоштадот Магнолија од 9 до 16 часот се поставени штандови со производи на приватни и јавни фирми како донација од граѓаните  за еднородителските семејства.

-Вклучени се градинките „Пролет“ и „Бонбончиња“, потоа „Орифлеим “ и „Авон“ како и фабриката „Кромберт и Шуберт“ коишто со свои донации се вклучени во акцијата. Обезбедени се 13 пакети на производи кои ќе бидат донирани на еднородителски семејства, рече Ѓорги Јошевски, претседател на Граѓанската асоцијација Битола . 

received 224858458251408

received 224858604918060

received 224858564918064

Општина Битола завчера распиша тендер за прибирање на понуди за 24 часовно обезбедување и мониторинг на Офицерскиот дом. Право да се пријават имаат правни и физички лица кои се регистрирани за вршење на ваква дејност. Краен рок за доставување на понудите е 16 април.

Битолчанката Стефанија Атанасовска (25) е првиот стипендист на фондацијата „Тома Фила“ која речиси неполна година стажира во адвокатското друштво „Веритас“ во Битола. Таа како стажант добива по 10.000 денари за своето стручно усовршување како адвокатски приправник. Стипендијата од фондацијата „Тома Фила“ ја чувствува како привилегија, особено поради стекнатото искуство од граѓанско и кривично право.Таа за стипендијата аплицираше со просек 9,82 од додипломските студии и просек 10 на магистерските студии по кривично право.

Идентификувано и приведено е лицето кое изврши напад врз пратеникот и лидер на ЛДП Горан Милевски, изјави вечерва министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

Тој посочи дека станува збор за лицето П.В. од Скопје, кое од порано и е познато на полицијата.

Сепак, кражбата на семафорите од обиколницата во Битола била пријавена во полиција. Иако од СВР утрово рекоа дека немаат таква пријава, попладнево портпаролката Сања Стаматова не информира дека кражбата била пријавена вчера, но под друго име, па затоа се направила забуна. 

Семафорите беа поставени во петокот, а украдени викендов. 

Во битолската полиција нема пријава дека биле украдени семафорите од обиколницата над Битола. Портпаролката Сања Стаматова вели дека таков случај никој не пријавил во СВР Битола.

Јавното претпријатие „Водовод“ ги известува жителите во комплексот згради Стара Болница на улицата „Климент Охридски“ и куќите на улицата „ Стив Наумов“ дека денес ќе има 4 часовен прекин во водоснабдувањето на корисниците и тоа во периодот од 9  до 13 часот, поради работа на екипте на ЈП „Водовод“ на отсранување на дефект во водоводната мрежа.

Непознати лица ги украле семафорите со акумулатори и патната сигнализација кои во петокот беа поставени кај свлечиштето на обиколницата над Битола што е дел од регионалниот пат Прилеп-Охрид. Редакцијата на Апла.мк во петокот направи фотографии од поставените семафори и ги објави на порталот, но денес местото е празно.

Една година по свирепото убиство на својата сопруга Е.Д (47), се самоуби битолчанецот И.Д (54) години, кој утрово во 6 часот е пронајден обесен во притворското одделение во затворот „Црн мост“ во Битола. Него го пронашол вработен во затворот по што била повикана Брза помош која само ја констатирала смртта.  

65 годишен битолчанец С.С. утрово почина  кај месноста Неолица, откако со своите пријатели тргнал на пешачење, потврдија од битолската полиција.

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани