Директно

Претседателот  на  Здружението на пензионери- Битола, Томе Илиоски,  после два мандата раководење не сака да си замине од функцијата, тука бара начин да си го продолжи мандатот за уште десет месеци, обвинуваат група на пензионери од градот.  Илиоски е татко на актуелниот пратеник на ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Илиоски. Тој  тврди дека статутот е сменат е дека има право на продолжување на мандатот . 

Во просториите на битолското Здружение на пензионери денес пред да се одржи седница на Собрание, атмосферата беше тензична, со расправии на  повисок тон.

Ексградоначалникот Владимир Талески на денешното судење  во Основниот суд во Битола по обвинението за негрижа за Офицерскиот дом рече дека апсолутно не се чувствува виновен. Во главната расправа неговиот адвокат Драѓи Пажик рече дека лустерот од балската сала што во обвинението се прикажува како непроценливо богат,  всушност е  како и секој лустер, само поукрасен и погломазен, а такви денес има во слободна продажба. 

Мислејќи дека сака да и’ го одземе зборот од советничката говорница, денеска на седницата на Совет жестоко реагираше  независната советничка Габриела Илиевска, барајќи од Валентин Груевски, да се определи дали е претседател  на  Советот или советник.

-Не можете да ми го земите зборот, значи ми упаѓате! Колега Груевски, вие сте претседател на Совет изигрувате овде и советник и претседател . Ако не, ставете друг претседател, бидете советник, па ќе се расправаме. Не можи на сред збор да ми кажувате, не можи, рече на повисок тон Илиевска, пред да разбере дека претседателот Груевски,  кога и побарал минута пауза сакал само да го предупреди советникот на СДСМ , Борче Корлевски да не и упаѓа на Илиевска во говорот од место и да не и пречи во дискусијата, зошто тоа не е деловнички, ни пак статутарно.

-Значи не мора да викате толку, и  рече Груевски на Илиевска, а таа веднаш го праша – А како да викам?

Вербален дуел меѓу советниците Методија Илиевски и Габриела Илиевска

Битолската полиција поднесе нови кривични пријави против ексградоначалникот на Битола , Владимир Талески и негови соработници од претходната локална самоуправа, вработени во Општината. 

Талески овој пат се сомничи за злоупотреба на службената положба. Поранешниот раководител за финансии и член на Комисијата за јавни набавки, Слободан Бончановски, правникот од Општината  и член на комисијата за јавни набавки М.К. и советничката за образование и член на истата комисија С.П. се осомничени за несовесно работење во службата.

Вц казанчиња, други елементи од тоалет, теписони, канцелариски материјали, облека и друг гломазен смет преку викендов беа исфрлени во контејнерот на Основното училиште „Гоце Делчев“ од Битола.

Претседателот на ЛДП  и пратеник од Битола, Горан Милевски попладнево бил физички нападнат на плоштадот Македонија во Скопје.

Настанот се случил во  16,30 часот, додека Милевски се движел по плоштадот, кога едно лице му се нафрлило удирајќи го со тупаници, при што пратеникот се здобил со лесни повреди по лицето и главата. 

Милевски за Апла.мк го потврди настанот.

Случајот е пријавен  во полиција и се преземаат мерки за негово  расчистување.

Атанас Стојановски, Јонче Стојановски и Асен Даскаловски беа дел од екипата која го изгради и одржуваше првиот предавател на средни бранови за потребите на Радио Битола. Фотографијата од заслужната екипа, на која има и други челнови чии имиња не ни се познати, ни ја испрати битолчанецот Владо Стојанов , чиј татко учествуваше во оваа мисија-Битола да го добие првото локално радио во Македонија.

Ако продолжеше да емитува програма, деновиве ќе славеше 68 години постоење во македонскиот медиумски простор. Радио Битола, најстарото јавно локално радио во државата не работи веќе седум години, но неговиот дух не умира.

По пет години чекање, Општина Битола конечно обезбeди терен за изградба на полигон за полагање на практичниот дел од  возачкиот испит. Од Општината за апла.мк соопштија дека локацијата се наоѓа во Горно Оризари и дека државното земјиште е пренаменето во општинско со намена таму да се направи полигон.

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани