Webp.net gifmaker

Хуманитарна акција на градинката „Естреја Овадија Мара“ за децата со ретки болести

Октомври 16, 2019

Воспитниот тим и родителите на децата згрижени во сите девет клона на градинката „Естреја Овадија Мара“ денеска со хуманитарен саем на домашно подготвена храна го одбележаа Светскиот ден на борба против гладот.

На штандови поставни на плоштадот „Магнолија“ беше изложена храната што ја подготвија родителите и вработените во градинките, а се продаваше по симболични цени. Собраните пари ќе бидат донирани на деца со ретки болести.

-Јавната општинска установа детска градинка „Естреја Овадија Мара“ денеска по вторпат организра хуманитарна акција по повод Светскиот ден за борба против гладот. Оваа акија не би била успешна доколку несебично и активно не се вклучеа родителите на згрижените дечиња и воспитниот тим од сите 9 објекти на нашата установа во подготовка на здрава храна. Собраните средства ќе бидат донирани на деца заболени од ретки болести, а се надевам дека и оваа година средствата ќе завршат во вистински раце и за час ќе ја намалиме болката на овие деца, рече директорката на ЈОУДГ „Естреја Овадија Мара“, Лидија Тфирст Митревска

72118981 2474302519324441 1570902387504185344 n

Покрај Светскиот на ден на борба против гладот, денеска градинките ги одбележаа и Денот на револуција во исхраната и Денот на здрава храна.

72328472 385872265648878 2580294911236505600 n

-Споивме три настани во еден, а покрај хуманитарната цел исто така намерата е да ги научиме децата како здраво да се хранат. На нашите штандови имаме здрава храна изработена од тиква, јаболко, праз, компир, зелка, морков, спанаќ итн, значи сите девет објекти се вклучени во подготовка на храна од различно овошје зеленчук, со цел да ги научиме децата од мали нозе како треба правилно да се хранат. Инаку и во нормативите и стандардатите на подготовка на храната во градинките се грижиме што повеќе да бидат зстапени здравите продукти кои се насочени од Министерство за труд и социјална политика, додаде Митревска.

72341803 793647364430221 2400569590963765248 n

Инаку, градинката „Естреја Овадија Мара“, втора година по ред организира ваква хуманитарна акциа каде средствата се наменети за децата забоелни од ретки болести

72551574 2220149124763369 1342488789683011584 n

72557844 1167564066776328 1020543195135606784 n

72662447 534137904008352 5495882654957961216 n

72756396 1326823927441665 7905305492073742336 n

72781733 623265974873760 4206911910857146368 n

72973718 2133540900284238 7108337755834286080 n

72993554 682539062235022 4387175274567958528 n

73043098 475680436373175 8499731233582874624 n

73422526 1109267489281652 3703752141328875520 n

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани