2win800x200

Шо рече

На денешната конститутивна седница, Валентин Груевски од ЛДП, беше избран за претседател на Советот на општина Битола. За негоа гласаа 17 советници од СДСМ и коалицијата, двајца независни советници од граѓанската иницијатива „Поинаку“ и 1 советник од коалицијата на ДУИ. Сите 11 советници од ВМРО-ДПМНЕ гласаа против.

-Денес е свечен ден за општина Битола, се офицајализираа резултатите од локалните избори 2017 година. Од денес почнува работата на советниците и новата градоначалничака.

-На сите избрани советници им честитам, а на ОИК-Битола и се заблагодарувам за спроведените демократски избори, а им благодарам и на граѓаните кои на 15 октомври, достоинствено и мирно излегоа на избирачките места и го дадоа својот глас онака како што мислеа дека треба да го дадат.

-Дојде до една колизија, потоа тие навјасаа, народот влезе во една апатија, секое утро имаше шари на небото веројатно прскале со евтини седативи. Како илустрација би додал, дека во Лондон пред 15 години била хемиски анализирана водата преку навладини организации и откриле дека има огромни количини прозак во водоводот. Кој пие вода од водовод? Сиромашните, пролетерите. Кои се најгневни во општеството? Најсиромашните, најмизерните. Ги дрогираат преку вододвод. Имам чувство дека и ние на некој начин сме запрашувани. Го толкувам ова со маса стратешки акции меѓу кои тој алуминиум го прскаат и не трујат сите, па стануваме се поиндолентни, се поапатични.  

„Очекувам локалните избори да бидат мирни, демократски, слободни зашто помина времето на уцени, пристисоци.

„Денес Битола се наоаѓа пред најголемата одлука.

Ги исполнивме сите зацртани цели на предизборната кампања за локалните избори на 15 октомври, онака како што изборниот штаб ја водеше и како ги исполни нашите програмски цели, најпозитивно, изјави портпаролот на општинската организација на СДСМ во Битола , Борче Корлевски.

Иван Чулаковски, кандидат за советник од независната листа на советници предводена од Габриела Илиевска, на своите поддржувачи им порача, за кандидат за градоначалник на Битола да гласаат по свое убедување.

На новинарско прашање, кој од четворицата кандидати за градоначалник на Битола ќе го поддржат како независна листа на советници, Чулаковски одговори,

Старата народна поговорка вели...СО ЛАГА, АГА НЕ СЕ БИДУВА! Со лагите искажани од страна на ДПМНЕ и Благоја Шаклевски, Зоран Илиоски не бидува Градоначалник! Ниту ЕЛЕМ ниту РЕК Битола ќе се продава, ниту пак вработените ќе останат на улица!

Седумнаесет годишниот битолчанец Филип Етмишовски, успешно се занимава со филографија, неговата колекцијата брои повеќе од 400 автограми, меѓу нив потписите на Владимир Путин, Димитриј Медведев, Меделин Олбрајт, Ангела Меркел, Жан Клод Јункер, Франсоа Оланд, Вацлав Хавел, Виктор Орбан, Јулија Тимошенко, Тони Блер Бан Ки Мун, и уште многу други..

Филип е ученик во средното Економско училиште во Битола и поради неговото хоби размислува да студира политички науки и дипломатија. 

Секој добиен автограм од важни политички и историски личности за Филип е посебна приказна и доживување. Колку потешко го добил потписот, толку му е подраг, особено рачно потпишаните, што е вистинска реткост, забележува тој.

Овој млад битолчанец, со интерсно хоби би сакал да ја комплетира и колекцијата на автограми со сите претседатели и премиери на Македонија.

-Лани за парламентарните избори на 11 декември го добив автограмот од поранешниот премиер Никола Груевски, годинава за локалните избори , пред една недела на митингот во Битола, зедов автограмот и од актуелниот премиер Зоран Заев. Сега ми недостигаат автограмите од поранешните премиери Бранко Црвенковски, Владо Бучковски и Емил Димитриев-вели Филип.

Филип, вели дека ќе биде упорен да ги добие потписите на најмоќните лидери на денешницата и минатото, Роберт Мугабе, Михаил Горбачов, Далај Лама и Барак Обама..

Наташа Петровска како иден градоначалник на општина Битола ќе ја има комплетната поддршка и од Владата, од централното раководство, како и од мнозинството во парламентот за сите витални,клучни проекти кои што имаат неопходност од тие политички инстанци.

Новиот закон за филмска дејност го бараат филмските работници. Ние не сме помпезна власт која што ќе им кажува на филмските работници што треба да прават.

-Култура не е нешто што треба да се стави меѓу некролозите и малите огласи, културата е она што човекот го прави човек, заедницата ја прави да биде заедница и конечно културата е она што човештвото го прави човештво.

-70 години да градите куќа во која е собрана целата интелектуална културолошка елита на Македонија, да го дигенте реномето до ѕвезди, и со право, да го имате Милчо Манчевски, Киро Ценевски, Столе Попов со врвни награди.

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани