2win800x200

Вилает

Слика каква ретко може да се видим меѓу македонските политичари, без при тоа да се наместат  и да позираат пред фоторепортерите. За време на изборната кампања во Битола, деновие во…
Во време на светска пандемија, кога оваа генерација матуранти ја немаше  можноста да организира матурска прослава која се памети за цел живот, ниту пак да отпатува на заедничка екскурзија  со…
Пристигна  кино опремата која е потребна за киното "Манаки"да биде ставено во функција. Набавката на оваа опрема е дел од проектот КИНОКУЛТУРА кој се реализира во рамките на ИПА програмата…
Купувајте облека и обувки од македонско потекло  со  платежната картичка „КУПУВАМ ДОМАШНО“. Владата на 71 седница направи измени и дополнување каде се може да се купува со платежната картичка  „КУПУВАМ ДОМАШНО“.
По 40 години, во трафостаницата ТС Битола 2, која е дел од најважниот енергетски прстен во земјава, се менува дел од старата опрема со нова, современа, истовремено и посигурна. Во работна…
НА ДЕНЕШЕН ДЕН, 23 јуни 1943,во село Лавци, Битолско, загина Тодор АНГЕЛОВСКИ-Строгов (Тошо Даскалот), припадник на македонското националноослободително и комунистичко движење и учесник во Антифашистичката војна во Вардарскиот дел на Македонија.
Во понеделник со почеток во 10 часот ќе започне порибувањето на акумулацијата “Стрежево”, во организација на концесионерот, ЈП “Стрежево” - Битола. Претпријатието ќе ги превземе сите мерки за почитување на…
Во болницата во Битола хопситализирани се 29 пациенти. Работевме на реорганизација и планирање на капацитетите на сите болници поради наплив на пациенти. Увод е направен во сите здравствени установи. Во…
Времето утре, 17 јуни, ќе биде променливо облачно со слаб до умерен, а во југозападните делови повремено засилен ветер од западен и северозападен правец. Попладне на повеќе места ќе биде…
Во 1922 година во Битола е роден Стерјо ЃЕОРГИЕВСКИ-Жорж, припадник на македонското националноослободително и комунистичко движење и учесник во Антифашистичката војна во Вардарскиот дел на Македонија. 
Примерок од прекрасното пелистерско  диво лале кое е на Светската и Европскта црвена листа на загрозени видови, фотографираше на Пелистер битолчанецот Живко Најдовски, љубител на планината и познавач на растителниот…
Беше почеток на пролетта, март 1973 година, возилата доаѓаа на железничката станица во Битола. Пратката беше со четири „застави 750“ или народски познати како „фиќа“. Јас имав уплатено „застава 750…
ЈП  „Комуналец“ догодина на битолчани ќе им подарува цветни садници. Од јавното претпријатие се надеваат дека на ваков начин ќе спречат несовесни граѓани да ги крадат цвеќињата со што ги…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани