2win800x200

Денес

По убавото  време и невообичаено високите температури  за овој период од годината, метеоролозите од утре најавуваат снег.
Водостопанското претпријатие „Битолско поле“ од денес има нов директор. На чело на претпријатието е назначен Стојан Георгиевски. Пред оваа фирма престојат многу предизвици во одржувањето на каналската мрежа и речните…
  Од Клиничката болница информираат дека на Ургентното одделение во текот на ноќта имало напорна ноќ, со 60 прегледи на пациенти. 10 од нив биле во алкохолизирана состојба. 
Координаторот на ВМРО-ДПМНЕ во Битола, Борче Димитровски, денеска објави ФБ статус со кој го обвини Васко Ковачевски од СДСМ, дека како директор на РЕК Битола, отпуштил 133 луѓе ангажирани во…
АД ЕЛЕМ  донираше прочистувачи за воздух за неколку градинки и училишта во Скопје, Битола, Новаци и Кичево и болничка опрема за Клиничкиот центар во Битола во висина од 40.000 евра.
Сет краткорочни мерки за намалување на аерозагадувањето во Битола, меѓу кои набавка на еколошки билборди и субвенционирање на печки на пелети, по третпат предложи опозициската ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница на…
  Два дена по ред концентрацијата на загадувачките материи  во Битола е над дозволените граници на двете мерни станици, Битола 1 и Битола 2, со што надминат е прагот на…
  Времето утре ќе биде стабилно и релативно топло со појава на магла по одделни котлини. Минималната температура во Битола ќе биде -3, а максималната 8 степени.
За безбедно прославување на Новогодишните и Божиќни празници, Секторот за внатрешни работи Битола, ви препорачува да ги почитувате следните совети:
Битолското здружение на Хрвати од Македонија, вечерва го организира традиционалниот Божиќен концерт на кој годинава ќе учествуваат младинскиот женски хор на КУД „Стив Наумов“-Битола и членови на Заедницата на хрвати…
Со мнозинство гласови на советниците во Советот на Општина Битола,  за командир на Полициската  станица од општа надлежност  во Битола, денеска е избран Драганчо Велевски.
  На 25 декември во 1923 година, во Битола е родена Естреја ОВАДИЈА-Мара, припадник на македонското националноослободително и комунистичко движење и учесник во Антифашистичката војна во Вардарскиот дел на Македонија.
Сопствениците на кафулињата ќе мора да ги отсранат најлоните и другите матријали со кои е ограден просторот пред угостителските објекти на битолски Широк Сокак и да постават унифицирана ограда.
Финансиските планови за работа во 2018 година на јавните претпријатија „Комуналец“ и „Водовод“ беа изгласани со мнозинство гласови во битолскиот Совет, а на останатите како „Нискоградба“, „Пазари“, „Жабени“ и ЈП…
Советникот Иван Чулакоски  од незвисната советничка група „Поинаку“ со бејсбол палка во рацете денес излезе на советничката говорница во Битола. По најавите дека од буџетот ќе се издвојат средства за…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани