Ифрит

Вработени од хотел „Битола„ денес со лопати во рацете и земја се обидуваа да ја затрупаат дупката што зина во близина на хотелот. Таа е со пречник околу половина метар,…
Кабли висат спуштени на две метри до земјата во близина на Безистенот во Битола. Освен тоа, на нив се гледа дека се оштетени. Битолчани кои работат во нивна близина бараат…
Со камиoнчиња,  во било кое време од денот кога фрекфенцијата на пазарџии е најголема се врши дотурот на стока по дуќаните и кафеаните во Старата битолска чаршија.
Директорите на НЛБ банка, Ѓорѓи Јанчевски и Љубе Рајевски, ексминистерот за животна средина Томе Тромбев и поранешниот градоначаник на Битола, Владимир Талески, како и уште четири лица, се спасија од…
Рампите на железничкиот премин на Дулие останаа кренати кога денеска во 13 часот минуваше возот од Битола за Скопје.
Поранешната битолска „Соколана„ лоцирана во Градскиот парк,  бившата власт предводена од градоначалникот  Владимир Талески ја издавала под кирија за само 200 евра месечно, а кираџијата  Џокер Турист увоз извоз ДООЕЛ…
Полициски службеници во Секторот за внатрешни работи Битола на 05 март, извршиле контрола за брзина, зимска опрема, управување без возачка дозвола, нерегистрирани возила, непочитување првенство, исправност на возилата, товарни возила,…
Тениското игралиште кое е во склоп на објектите Друштвото за гимнастички спортови Партизан – Битола е во крајно очајна состојба. Сликите кои денеска ги направи апла.мк јасно ја одразуваат негрижата,…
Противпожарната единица од Битола  во текот на јануари имала 51 интервеција, од кои 34 биле пожари на куќи од запалени оџаци. Во пет случаи целосно изгорела покривната конструкција и предизвикана…
Полициски службеници во Секторот за внатрешни работи Битола викендот (22.23.24-февруари),извршиле контрола за зимска опрема, управување без возачка, нерегистрирани возила, непочитување првенство, исправност на возилата , товарни возила,  појас, светло и…
Лице со интелектуална попреченост од с. Кукуречани, битолско, било силувано од други лице, исто така со интелектуална попреченост, а други лица снимале со мобилен телефон. „На 18.02.2019 З.К (44) од…
Полициски службеници во Секторот за внатрешни работи Битола минатиот викенд извршиле контрола за зимска опрема, управување без возачка дозвола, нерегистрирани возила, непочитување првенство, исправност на возилата, товарни возила, безбедносен ремен,…
Полициската станица во Битола регистрирала 239 прекршоци лани, од кои над 86 проценти се случиле во градот, а преостанатите по селата. Од прекршоците во Битола 146 биле на улица или…
Секторот за внатрешни работи Битола за време на викендот, извршил  контрола врз 1303 возачи и возила и констатирале дека низ градот се вози над максимално дозволената граница.   При контролата,…
Добар дел од сообраќајните знаци на патот Битола- Ресен се полегнати. Се работи за понови знаци кои го регулираат сообраќајот. Најверојатно знаците не ги преживаја последните снежни врнежи, па неопходно…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани