Ифрит

Вистинска опасност за сообраќајот преставуваат запрежните коли кои ги има се повеќе по битолските улици, особено оние чии сопственици се собирачи на пластика. Па така и утрово запрежна кола се…
Со стари снимки и слики од пред два месеца, направени од битолски новинари, одредени медиуми во Скопје се обидуваат да пркажат нова еколошка катастрофа од фрлени јаболка низ Преспа. Имено,…
Синоќа на полноќ автомобил удрил во бандера на улицата „Никола Тесла“ во Битола, во близина на Скопската пивара. Според очевидци, возачот минал без повреди, бандерата го издражала ударот, но не…
Смок долг околу два метра денес бил забележан на улицата „Илинденска“ во Битола во близина на населбата Ушици. Смокот го виделе и фотографирале група деца кои си играле на улица.…
Вандали ноќеска дивееле на Градското шеталиште во Битола, буквално уривајќи канделабри. Сликите кои утрово ги затекнаа битолчани
Истепани неколкумина битолчани на среде улица и омаловажен и навреден полицаец, евидентирала битолската полиција во последните два дена.
Точно е дека на Битола и недостигаат паркинзи, но, исто така,  факт е дека се поголем број возачи одбиваат да платат паркинг, па создаваат хаос во централното градско јадро, затоа…
Откорнат од земјата и фрлен на тревникот е сообраќаен знак на улицата „Север и Југ“ во Битола.  Оставен е покрај  едно дрво со денови иако жители од околните згради велат…
Општина Битола неодaмна целосно го поплочи пешачкиот дел пред зградите кај  Гроздот , па  несовесните возачи сега секојденевно ја  узурпираат пешачка патека за да не користат платен паркинг. Граѓаните од…
-На ден 15.05.2019 година врз основа на Наредба за претрес на дом издадена од судија на претходна постапка од Основен  суд Битола, од страна на полициски службеници од Отсекот за…
Сообраќајна несреќа се случи вечерва кај бензинската станица "Лукоил" на излезот од Битола кон Прилеп, кај населбата Горно Оризари, кога  во автомобил "голф 5" кој врти полукружно удири возило "шкода"…
Битолчанец пријавил дека неговата поранешна сопруга подолг временски период вршела обљуба врз нивниот малолетен син. -На 10.05.2019 година во 09.00 часот во СВР Битола, педесет и две годишен битолчанец пријавил…
Шокантно видео се споделува денеска на социјалните мрежи во кое возило кое се движи кон Битола на влезот од Прилеп кај Горно Оризари, преминува на спротивната страна од коловозот и…
Пак се откорнати зацементираните  метални столбчиња што пред месец и половина ги постави ЈП Пазари на влезот од Старата битолска чаршија од страната кај Ат Пазар.  За време на празникот…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани