Ифрит

Жардиниерите на  Широк Сокак полни се со ѓубре. Кој како стигнал во нив, среде цвеќињата, ги оставил празните лименки и пластични шишиња од пијалоци, како и отпадоци од хартија и…
Паркирани автомобили често можат да се видат кај новата пешачка зона покрај реката Драгор, на потегот од Безистенот до Ленски мост.
 Во куќа на улица „Стрчин“ во Битола бил пронајден починат Т.В. (49), пренесуваат од МВР. Случајот бил пријавен вчера во СВР Битола . Според овие информации, докторите констатирале смрт, а…
Патници во километарски колони  возила со часови се загалвени на Плетвар поради  густ чад и намалена видливост од голем шумски пожар над  селата Тројаци и Топлица. Сообраќајот на патот  Прилеп-Росоман е…
Вчерашниот пожар во старата битолска чаршија уште еднаш на мегдан го изваде нашиот сеирџиски менталитет.
Сообраќајна несреќа  вечерва се случи на Партизанска,  стотина метри пред крстосницата кај "Шик Лавци", а поради увидот улицата беше блокирана за сообраќај. 
Анита Ангелевска една од дваесеттемина  обвинети во судскиот предмет „Транспортер“ на СЈО за проневера на 360 илјади евра со бесплатниот школски превоз повика од говорницата во битолскиот Совет власта да…
Пожар избувна попладнево на ридот над Стрежевска населба. Од Територијалната противпожарна единица велат дека нивните екипи се на терен, а испртено е и второ возило да интервенира. Тврдат дека нема…
СВР-Битола соопшти дека во текот на вчерашниот ден битолчанецот  Н.С. (61 г.) во СВР-Битола пријавил дека во ноќта меѓу 19 и 20. август непознат сторител извршил тешка кражба во негова…
Маж на 27 години  починал на лице место откако сечејќи дрва, едно паднало врз неговата глава. -На 18.08.2019 во 15,40 часот во Полициската станица Ресен од Итната медицинска помош било…
Најдолгата пешачка зона, Широк Сокак, има сѐ помалку место за пешаци. Иако на секоја делница од главната битолска улица, поставен е сообраќаен знак за забрана за возила, запрежни коли,  велоспеди…
Рано утрово околу 4 часот горел автомобил „рено меган“ паркиран на тротоарот на улицата „Благојче Силјановски“, поранешна  „Максим Горки“. Врз опожарениот автомобил интервенирала против пожарната единица од Битола. Засега не…
Возрасен битолчанец пријавил дека на паркинг во Битола по расправија со две лица едниот извадил пиштол и упатил закани по живот. Полицијата не открива дали кавгата била за паркинг место…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани