Webp.net gifmaker

Ифрит

Поранешниот градоначалник на Битола, Владимир Талески, во отворено обраќање до јавноста и меѓународната заедница, се жали дека пресудата на Кривичниот суд во Скопје за случајот „Транспортер“ е политичка, судењето циркус,…
Деветмина управителите на превозничките фирми од случајот Транспортер ќе одговараат за злоупотреба на службената положба и овласување со затворски казни од две до три години,а двајца управители добија условни казни…
Основното јавно обвинителство Битола поднесе Предлог за определување казнен налог против едно лице за кривично дело nепостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од…
Битолското обвинителство бара казна од 12 илјади евра за тричлено семејство од Битола и уште едно лице од Скопје кое престојувало во нивниот дом, затоа што не ја почитувале мерката…
Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство во Ресен  достави предлози за издавање на казнен налог за двете лица. Обвинетите се товарат дека сториле кривично дело непостапување според здравствени прописи за…
Жителите на крушевското село Бучин се револтирани од несовесното однесување на нивните соселани кои постојано, на исто место, во близнина на куќите, создаваат диви депонии. Бучинци реагираат затоа што се…
Жители од дивата ромска населба денес повторно поставија смет на обиколницата и го запалија, изразувајќи револт што се оставени без струја. Откако изгоре трафостаницата во населбата Баир поради преоптовареност на…
И покрај благата зима, бројот на пожари во Битола е голем. За 34 денови двојно повеќе пожари.  „До овој момент имаме 60 интервенции, последните два- три дена иако беше топло…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани