Ифрит

Вчера, во близина на Градскиот пазар кај Турската менза во Битола полициски службеници кај 50- годишниот А.Љ. од Битола  пронашле и одземеле 415 разни видови пиротехнички средства.
Денес,  на акумулацијата Стрежево, меѓу Лера и Свињиште, на оддалеченост од околу 10 метри од брегот на езерото пронајдени се неколку рибарски мрежи, со вкупна должина од 250 метри, жилавки…
На 04.12.2021 во 13.30 часот било пријавено дека на магистралниот пат Битола-Ресен, кај „Сопотски ливади“ се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко возило „цитроен“, со битолски регистарски ознаки, управувано од И.Ј.(57)…
На 11.11.2021 во 19.18 часот на ул.„Тошо Даскало“ во Битола мопед „априлија“, со битолски регистарски ознаки, управуван од малолетник удрил во пешак Л.П.(79) од Битола. Во несреќата пешакот се здобил…
Непознати сторители синоќа оштетија држач на еден од рефлекторите на партерното осветлуваее на Офицерскиот дом.
Инцидент,   за среќа,  без  последици се случи во Модуларната болница во Прилеп, каде обезбедувањето на овој објект забележа дека таблата за електрична енергија е физички оштетена  и насилно отвроена, по…
Во организирана акција на битолската Шумска полиција, кај местото викано Снегово, завчера во вечерните часови,  затекнати се повеќе лица кои со пет шпедитери превезуваа бесправно посечени огревни дрва.
При редовна контрола на Шумската полиција од Крушево, вчера околу  18 часот, на   Селечки рид,  затекнато е лицето И. А. од с. Норово како пали оган на отворен простор блиску…
На 29.08.2021 во СВР Битола, 47-годишен маж од Битола пријавил дека околу 20.40 часот, додека бил во патничко возило „рено меган“ со битолски регистарски ознаки на ул.„Димче Лахчански“ во Битола…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани