Ифрит

Откорнат од земјата и фрлен на тревникот е сообраќаен знак на улицата „Север и Југ“ во Битола.  Оставен е покрај  едно дрво со денови иако жители од околните згради велат…
Општина Битола неодaмна целосно го поплочи пешачкиот дел пред зградите кај  Гроздот , па  несовесните возачи сега секојденевно ја  узурпираат пешачка патека за да не користат платен паркинг. Граѓаните од…
-На ден 15.05.2019 година врз основа на Наредба за претрес на дом издадена од судија на претходна постапка од Основен  суд Битола, од страна на полициски службеници од Отсекот за…
Сообраќајна несреќа се случи вечерва кај бензинската станица "Лукоил" на излезот од Битола кон Прилеп, кај населбата Горно Оризари, кога  во автомобил "голф 5" кој врти полукружно удири возило "шкода"…
Битолчанец пријавил дека неговата поранешна сопруга подолг временски период вршела обљуба врз нивниот малолетен син. -На 10.05.2019 година во 09.00 часот во СВР Битола, педесет и две годишен битолчанец пријавил…
Шокантно видео се споделува денеска на социјалните мрежи во кое возило кое се движи кон Битола на влезот од Прилеп кај Горно Оризари, преминува на спротивната страна од коловозот и…
Пак се откорнати зацементираните  метални столбчиња што пред месец и половина ги постави ЈП Пазари на влезот од Старата битолска чаршија од страната кај Ат Пазар.  За време на празникот…
58 годишен холандски моторџија загина во сообраќајна несреќа попладнево околу 17 часот на излезот во Битола над Довлеџик на кривината за Пелистер, соопштија од СВР Битола за Апла.мк.
Бучавата од сообраќајот на одредени места покрај училишта и болница во Скопје и во Битола е дури два пати повеќе од дозволеното, покажуваат мерењата што го направија Техничкиот факултет во…
Две возила утрово се судрија во центарот на градот на крстосницата помеѓу улиците „Солунска“ и „Климент Охридски“. Според СВР-Битола за среќа причинета е само материјална штета.  
Дел од редовните членки на ЛАГ- Пелагонија (Локални Акциони Групи во Република Македонија) со допис до Апла.мк реагираат дека во Здружението недолично и нетранспарентно се работи за што како што…
СВР Битола поднесе кривична пријава против С.П.(55), Ј.Б.(63), Ц.А.(65), Е.С.(31), М.К.(57), Д.К.(27) и Е.Е.(59) поради постоење основи на сомнение за сторени две кривични дела „злоупотреба на службената положба и овластување“.…
Со герила акција, ученици од ОУ „Ѓорѓи Сугарев“-Битола, го дигнаа гласот против крадците на ново засадените садници во училишниот двор. Револтот кај учениците е особено голем што донираните садници ги засадиле…
Во купиштата смет што вчера ги собраа професорката Марија Магдалена Петковска Микаровска заедно со класот второ шест од Медицинското училиште во рамки на еко акцијата „Мети си со класнето“ имаше…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани