2win800x200

Илиевски во посета на откупните пунктови за тутун во општина Могила

Декември 11, 2018

Раководителот на Подрачната единица на  Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство, Методија Илиевски, денеска  повторно беше на терен помеѓу производителите на тутун на откупните пунктови во Општина Могила. 

48169823 2433343516889618 6602102879916392448 n

-Тутунот како важна култура во земјоделството како и неговото производство во пелагонискиот регион претставува значајна гранка. Производството на тутун години наназад континуирано се произвдедува што асоцира на добра земјоделска практика и стабилно производство. 90% од производството на тутун е наменето за извоз на странските пазари и приливот на финансии е доста добар за самите производители поради што беше и причина повторно да се појавиме на откупните пунктови,  изјави Илиевски

47689316 2578260305519289 4441898771441254400 n

Илиевски ги посети сите  откупни пунктови во село Добрушево, информираат од ПЕ на Министесртвото за земјоделство. 

47686008 2075101445905964 1668337749293268992 n

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани