Во Битола 35 новозаболени и исто толку оздравени од ковид19 денеска

Декември 05, 2021

 

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

• Направени се 2.720 тестирања, а регистрирани се 276 новислучаи на КОВИД-19:

Скопје – 130, Битола – 35, Прилеп – 17, Охрид – 14, Куманово – 13, Штип – 10, Кавадарци – 9, Струмица – 7,Крива Паланка – 6, Тетово – 5, Кочани, Свети Николе и Пробиштип – по 4, Велес и Ресен – по 3, Гевгелија, Неготино и Богданци – по 2, Гостивар, Кичево, Струга,Радовиш, Делчево и Македонски Брод – по 1.

• Регистрирани сe 249 оздравени пациенти од: Скопје – 111, Битола – 35, Прилеп – 22, Кавадарци – 18, Штип – 9, Велес – 8, Куманово и Делчево – по 7, Кочани и Ресен – по 6, Берово, Виница и Кратово – по 3, Свети Николе – 2, Пробиштип, Неготино, Кичево, Радовиш, Македонски Брод, Демир Хисар, Крушево, Македонска Каменица и Пехчево – по 1.
• Во текот на изминатите 24 часа регистрирани счсе 5 починати лица: 
2 починати лица од Скопје (82г и 82г), по едно починато лице од Свети Николе (68г), Кратово (88г)и Демир Хисар (55г). 
Сите пријавени лица се починати во болнички услови.
 

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од МојТермин, пријавени се 5 починати лица со датум на смрт од 21.11.2021 до 28.11.2021. Регистрираните починати лица се од Скопје (3), Прилеп (1), Кичево (1). Починатите лица се на возраст од 29 до 79 години. Двелица се починати во домашни услови и три лица во болнички услови.

• Направени се 2.720 тестови преку: ИЈЗ-213, ЦЈЗ Скопје-35, ЦЈЗ Битола-72, ЦЈЗ Прилеп-50, ЦЈЗ Тетово 0, ЦЈЗ Куманово-61, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –1,ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–175,Жан Митрев (Филип Втори)-60, Авицена-1108, Биотек-107, Систина-46, лабораторија Лаор-255, Синлаб-20, Ремедика-0, Плодност–48, Генеа-7, Никоб лаб-270,ВФВ Медикал-37, Ели Медика-30, Ројал Медика–60,Спектра-ММ-6, Рапид Лаб–5, Жан Митрев Струмица–3,Нова Лаб Дијагностика–0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) –вкупно 1.051.

Досега во земјата се направени вкупно 1.484.645 тестирањана Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 217.301,бројот на оздравени пациенти е 203.574, на починати е 7.641, а бројот на активни случаи изнесува 6.086. 

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови

Заболени (вкупно)

Активни случаи (вкупно)

Скопје

95051

2839

Куманово

12942

216

Тетово

11344

115

Прилеп

10311

329

Битола

8815

552

Гостивар

8067

17

Велес

7340

194

Кавадарци

7040

238

Штип

6611

122

Охрид

6521

236

Струмица

6135

120

Кичево

4227

36

Кочани

4017

122

Струга

3909

46

Гевгелија

2810

85

Неготино

2572

48

Свети Николе

2126

51

Крива Паланка

1906

95

Ресен

1755

61

Радовиш

1742

59

Берово

1460

78

Дебар

1456

2

Делчево

1415

111

Виница

1161

24

Пробиштип

1127

29

Валандово

948

46

Кратово

776

41

Богданци

647

26

Демир Хисар

618

56

Крушево

593

33

Македонски Брод

498

10

Демир Капија

425

5

Македонска Каменица

418

30

Пехчево

352

9

Дојран

166

5

Вкупно

217301

6086

Kовид состојба 05.12.2021 (податоците се заклучно со 04.12.2021)

Новозаразени: 276

Тестирани: 2.720

Оздравени: 249

Починати: 10

Вкупно дијагностицирани: 217.301

Вкупно оздравени: 203.574

Вкупно починати: 7.641

Активни случаи: 6.086

Сподели

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани