2win800x200

Денес

Раскинат е договорот меѓу Клиничката болница од Битола и фирмата „Градски паркинзи“ за стопансување со паркинг местата во кругот на Болницата. Од Клиничката болница соопштија дека во најбрз можен рок…
Со уредување на тротоарите на улицата  „8ми Септември“ , односно влезот во Битола од страната на Прилеп, деновиве завршува реконструкцијата на оваа фреквентна сообраќајница,   по што ќе следи хоризонтална и…
Советот од дневен ред ги повлече точките за организирање на превозот и измените на тарифникот откако превозниците денес излегоа на протести против измените во цените за првоз на учениците. На…
Со паркирање на автобусите на едната возна лента од булеварот „Први Мај“ каде се наоѓа и општинската зграда девет битолски превознички компании протестираа против најавените измени во тарифникот за превоз…
Општина Новаци како корисник на средства од Интерег Програмата за прекугранична соработка Македонија Грција 2017-2020 во соработка со АПРЗ денеска го одбележаа Европскиот ден на соработката.
Денес  во „Паркот на шампионите“ во Битола, во близина на Ќумурното игралиште,  е поставена   „Кока кола активна зона“ , проект на Пивара Скопје и компанијата Кока Кола, кој се реализиара…
Во текот на денот група ученици се собраа пред Општина Битола, протестирајќи по однос на состојбите со превозот. Градоначалничката на Општина Битола ги покани децата во општината, при што им…
Родители на ученици од пограничните битолски села утрово се сообраа во Гермијан и побараа да се реши проблемот со бесплатниот школски превоз. Во спротивно, рекоа дека преку социјалните мрежи ќе…
Изложба „За изгубениот Сефардски свет“ќе биде отворена утре со почеток во 12 часот  во просториите на НУУБ ,,Св.Климент Охридски“-Битола. Изложбата „Изгубениот свет на сефардските Евреи од западниот Балкан“, е заеднички проект…
Во спортската сала на ОУ „Ѓорѓи Сугарев“ во Битола, децата со посебни потреби секој вторник и четврток, од 17.30-18.30 часот ќе изведуваат спортски активности, што воедно ќе подразбира нивно заедничко…
Прваиот академски час за студентите кои се запишаа на Универзитетот „Св. Климент Охридски“ симболично се одржа  на Техничкиот факултет во Битола, со што е означен почетокот на новата студиска година. …
Во Битола на гласање излегле 27 739 лица или 33,77 проценти од 82 131 гласачи запишани на избирачкиот список, објави ДИК по обработката на сите гласачки ливчиња од сите 170…
Група од стотина граѓани вечерва се собра на плоштадот Магнолија пред споменикот на Филип Втори и славеа што на референдумот за промена на името не успеа да се постигне цензусот.…
Апла.мк неофицијално дознава дека на референдумот во Битола излегле околу 27 450 гласачи, од кои околу 25 550 или околу 93 проценти гласале „за“, а 1900 „против“ или 6,92 проценти.…
До 18,30 часот од  82 131 гласач во општина Битола гласале 32.73 проценти, соопшти ДИК. Според ова, своето гласачко право го искористиле  26 855 битолчани.  

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани