2win800x200

Денес

До 17 часот во Битола излезноста е 27,63 проценти, односно на гласање излегле 22.675 граѓани со право на глас, објави ОИК. Во Општина Новаци излезноста е 24,43 %, а во…
Излезноста на гласачите во Битола до  15 часот достигна 23, 51 проценти , потврдуваа од ОИК. Додека во Општина Новаци излезноста е 18, 21 %, а во Општина Могила до…
До 11 часот на гласачките места во Битола гласале 12 проценти од граѓаните со право на глас, потврдија од Општинската изборна комисија. Во Општина Новаци гласале 7, 2 проценти од…
До девет часот утрово 2,8 проценти од гласачите излегле на гласање во општина Битола, соопштија од Општинската изборна комисија. Навреме биле отворени сите гласачки места и гласањето течи без проблеми.…
Во 7 часот утрово, навремено  се отворени сите гласачки места во Битола и пелагониските општини Новаци, Могила, Демир Хисар, потврдуваат од општинските изборни комисии. Според единствениот избирачки список во Општина…
Фестивалските завеси на 39-то издание на Интенрнационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манки“ во Битола се одржа во полупразна сала во Центарот за култура. Церемонијата беше на потребното ниво, но…
Од утрово работници од ЈКП „Комуналец“ почнаа со собирање на лисјата во градскиот парк и на јавни површини   низ градот. Есенско уредување на паркот  и собирањето  на паднатите лисја наиде…
Клиничката болница од Битола доби донација од фабриката “Кромберг и  Шуберт“за одделот САРИЛ каде се донирани  инфузомати и  перфузор што се потребни за подобар третманот на пациентите во делот на…
Свечена литија и поворка низ центарот на градот, на денешниот празник „Крстовден“ организираше црковниот одбор на црквата „Св. Константин и Елена“ во Битола, по повод 50 години од нејзината дислокација.…
Здружението за македонско-германско пријателство и соработка од Битола денеска со креативна работилница намената за ученици го одбележа Европскиот ден на јазиците , којшто од 2001 година по предлог на Советот…
Жителите во пет битолски села  од денеска повторно  можат да добија здравствени услуги во руралните амбуланти. Објектите кои некогаш служеле за оваа намена,  во минатото биле затворени и оставени да…
Смена во Здружението на пензионери во Битола,  на местото на досегашниот претседател Томе Илиоски, доаѓа Томе Димитровски, а примопредавањето на функцијата се случило утрово, без проблеми и со подадена рака,…
  Утре вечер во битолскиот културен центар „Магаза“ во рамки на ИФФК „Браќа Манаки“, Кинотека на Македонија ќе приреди изложба и филмски проекции со кои се одбележува 60- годишнината од…
Во рамките на проектот #ЗНАЕШШТО кој го води Демокраси Лаб на национално ниво, денеска во соработка со  МКЦ Битола  се одржа дебата  на тема заштита на животната средина  и можностите…
Денес попладне облачноста ќе се зголемува, особено во западниот дел од земјава, каде ќе има услови за краткотраен дожд.

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани