2win800x200

Денес

Откажано е  гостувањето на Македонската опера и балет со балетот „Либертанго“, кое беше предвидено за вечерва 14 февруари во Центарот за култура –Битола. Од Центарот за култура за апла.мк велат…
И на граничниот премин „Меџитлија“ на македонско-грчката граница, попладневно променет е натписот на таблата при влез во државата, каде  сега на англиски и македонски јазик е напишано  Република Северна Македонија.
Капаци од шахти низ  битолските улици  и натаму се  мета на несовесни граѓани и крадци . По реакции на битолчани  дека недостасуваат капаци од шахти на Булеварот 1-ви Мај ,…
Граѓанската иницијатива БИСТА од Битола изработи проект на соларна централа за производство на електрична енергија по ист принцип на работа како РЕК Битола, но како извор на топлина се користи…
По обилните врнежи од дожд, утрово во Битола наврна нов снег, и формира снежна покривка од четири сантиметри. Утринската температура во Битола се спушти до минус 1 степен, а дневната…
Изгребан и оштетен реквизит, кој истовремено претставува и главната ознака на „Кока кола активната зона“, денес е забележан во „Паркот на шампионите“, каде  неодамна Скопска пивара донираше спортски реквизити за…
Почнувајќи од една од главните сообраќајници во градот ,улицата  „Партизанска“, вработени во ЈКП „Комуналец“ со цистерна со вода и црева утрово ги миеја тротоарите, пешачките зони и паркинзите  од нечистотијата…
Изложба од петнаесеттина фотографии, насловена „Уште што друго сум освен што сум канцер на општеството“,а замислена како мал патувачки проект кој треба да направи ,,game change,, во перцепцијата и само…
По објавата на годинешната програма на Министерството за култура за тоа кои институции и манифестации ќе бидат поддржани со државни пари, Иван Јерчиќ, директор на Народниот театар од Битола на…
За конзервација на црквата „Св Ѓорѓи“ во Курбиново, годинава од државниот буџет ќе бидат издвоени 1,9 милиони денари. Ова е најголемата сума доделена за заштита на недвижното културно наследство за…
Преку ИПА програмата за прекугранична соработка помеѓу Македонија и Грција, општина Ресен заедно со уште три грчки општини, во наредните две години ќе го реализира проектот„Помалку отпад 2“ со кој…
Работници на ЈКП „Комуналец“ денеска ги чистеа улиците во централното градско подрачје од наносите на земја и остатоците од сметот после топењето на снегот. Не само коловозите подетално се чистеа…
ЈКП „Комуналец“ од денеска започна со кастрење и уредување на дрворедите низ градот . Напочеток се работеше на улицата Васко Карангелевски.
Во Битола утрово се измерени 6 степени, а во текот на денот температурата ќе се искачи до 11 Целзиусови степени.
Сообраќајка во која според читатели на апла.мк се судриле два камиона и еден  автомобил утрово после седум и пол часот предизвикала долга колона на возила и застој во сообраќајот на…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани