2win800x200

Денес

И оваа среда млекарницата „Бимилк“ ги изненади своите потрошувачи со бесплатен појадок подготвен од новиот Баланс + клем јогурт. Сладокусците имаа можност да вкусат нови и оргинални производи, и тоа…
Герила акција на ПСК ,,Пелистер“ утрово ги изненади и збуни битолчани. Пред изгрејсонце членови на клубот кој го градат планинарскиот дом „Копанки“ ги обележаа пешачките премени кои од Пелагонска 2…
Во населбата „Златен рид“ се изведуваат градежни активности на вкупно 5 улици во АРМ 1 и АРМ 2, кои треба да ги поврзат станбените и индивидуалните објекти со градската улична…
НА ДЕНЕШЕН ДЕН 19 август, во 1921 година во селото Раково, Леринско, Егејски дел на Македонија бил роден Трајче ГРУЈОСКИ, припадник на македонското националноослободително и комунистичко движење и учесник во…
На денешен ден, 18 август во 1943 година на планината Славеј, е формиран НАРОДНООСЛОБООДИТЕЛНИОТ БАТАЛЈОН „МИРЧЕ АЦЕВ“, односно Првиот баталјон на Втората оперативна зона на НОВ и ПОМ. Тоа била…
По повод одбележувањето  на Денот на АРМ, во организација на Општинската организација на Сојуз на борците од Битола и Армијата на РМ, во битолската  „Магаза“, отворена е изложба на која…
На само еден месец до почетокот, кое ќе се одржи од 22 до 29 септември во Битола, подготовките влегуваат во својата завршница. И на овој фестивал публиката може да очекува…
Утре со почеток во 19:00ч.  во „ Мала Сала “ на НУ Завод и Музеј - Битола ќе се одржи промоција на книгата на Д-р Роберто Трајковски, а со наслов…
Битолската млекарница „Бимилк“ и оваа среда подготви ново изненадување за своите потрошувачи. Вработени од Млекарницата со возило на „Бимилк“ до работните места и домовите на дел од своите потрошувачи во…
Општина Битола денеска ја објави листата на учесници кои добија финансиска поддршка на годинешното издание на БИТ ФЕСТ
Времето денеска е сончево и топло со слаб  ветер од променлив правец, а попладне во западните планински предели можна е појава на  краткотраен дожд и грмежи. Максималната температура е во…
Во организација на мотоклубот Конзули од Битола,  попладнево од плоштадот Магнолија стартуваше 8-та по ред мото-тура низ Битола. Моторџиите по дефилето низ градот, ќе заминат да кампуваат надвор од Битола.
МКЦ – Битола во рамките на својата годишна програма на 12 август 2018 година (недела) со почеток во 19 часот на плоштадот Магнолија во Битола организира јавен настан за одбележување…
Отстранета е бандерата на улицата "Цветан Димов" во битолско Јенимаале, која беше навалена и претставуваше опасност за жителите и сите минувачи, а дел од жиците висеа на улица.
Во тек се градежните активности за санација и реконструкција на полските патишта во населеното место Могила, а во наредниот период ќе бидат реконструирани и полските патишта во 22 села на…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани