2win800x200

Денес

На првоодделенците од Општина Могила, градоначалничката Јасмина Гулевска  им подели  училишен прибор.  Годинава 53 ученици - првоодделенци се запишаа во сите централни и подрачни училишта на територијата на општината. Гулевска…
Во Битола и во Ресен Коалицијата „Заедно ЗА европска Македонија“ денеска ја продолжува кампањата за информирање на граѓаните за придобивките од влезот во НАТО и во ЕУ. Во битолскиот театар…
Во понеделник со почеток во 19 часот во Малата сала на Центарот за култура во Битола ќе се одржи промоција на документарниот филм „Уметникот од фронтот-Валентин“. Носители на проектот  се…
Фабриката за опрема и делови својата општествена одговорност денес ја покажа на дело донирајќи влезни врати во Основното училиште „Климент Охридски“ во Битола. Со оваа донација и училиштето, а и…
„Кугламе и сме среќни“ е проект во целосна реализација на ЗГ „Нови перцепции“ од Битола. Се работи за афирмирање на кугларскиот спорт во Битола и Битолско кој ќе трае од 10-ти…
Чоколадно млеко „Моја кравица“ и чоко корнфлекс и оваа среда битолската млекарница „Бимилк“ подготви како изненадување за своите потрошувачи. До работните места и домовите на дел од своите потрошувачи во…
Денес во Фоајето на битолскиот Центар за култура, а во организација на АД ЕЛЕМ, Подружница РЕК Битола и редакцијата на „Битолски весник“ беше отворена изложба на тема „Од камен темелник…
Со Меморандумите за соработка што денес ги потпишаа неколку образовани институции од Битола со АД ЕЛЕМ и РЕК „Битола“ во Комбинатот ќе се обезбедат исти услови за студентите и средношколците…
АМСМ со две различни известувања на нивната веб страница, денеска  ја збуни јавноста околу информацијата за затворањето на обиколницата.
Во текот на ноќта и утре се очекува поголема промена на времето, кога во поголем дел од земјава ќе има поројни врнежи од дожд со грмежи и засилен северен ветер,…
Битолската полиција поднесе уште една кривична пријава против екс градоначалникот на Битола, Владимир Талески. Овој пат тој се товари за сторено кривично дело „несовесно работење во службата“. Според полицискиот извештај,…
Не стивнуваат реакциите и обвинувањата меѓу Општината и ПСК „Пелистер“ за обнова на планинарскиот дом „Копанки“. На денешната седница на Совет, градоначалничката Наташа Петровска, рече дека домот треба да биде…
На последната седница, Советот на Општина Могила доднесе Одлука за доделување училишен прибор на секој првоодленец во учебната 2018/2019 година во трите централни и сите подрачни училишта на територијата на…
Михаил Петковски од пливачкиот клуб ЈУГ –Битола се закити со пехар за најдобар испливан резултат  на 22 -Пливачки митинг- Битола. Пливачкиот митинг се одржа во водите на Олимпискиот базен во…
Општината има средства и можност за обнова на планинaрскиот дом Копанки во многу  краток период, но  условите мора да бидат прецизирани и во корист на сите граѓани, бидејќи овој дом треба…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани