2win800x200

Денес

Една година по преземањето на локалната власт, денеска, градоначалниката Наташа Петровска, пред медиумите излезе со отчет за реализираните проекти и оние кои се во тек.
Наташа Петорвска зборува како да е на предозборен митинг, како да не е власт, туку да е во опозиција, рече Иванчо Тошевски од ВМРО-ДПМНЕ по обраќањето на градоначалничката Наташа Петровска…
Капиталните нвестиции секогаш треба да се зтаворат со комплетна проектна документација, а поради тоа голем дел од средсвата за ребаланс на Буџетото на Општина Битола се пренасочуваат за изготвување проекти,…
Советот на Општина Битола со одлука ја задолжи градоначалничката Петровска да побара од Министерството за животна средина во најбрз можен рок оспособување на мерната станица Битола 2. Предлогот беше на…
Анатомски прилагодени столчиња и маси, кои можат да  се подесат  на висината на учениците, изработени по европски стандарди, донираше денеска компанијата „Кромберг и Шуберт“ во ОУ „Елпида Караманди“ во Битола. 
Посетителите во националниот парк Пелистер до крајот на годинава ќе бидат ослободени од плаќање влезница, најави градоначалничката Наташа Петровска на денешната седница на Совет. ,,„Како опозиција баравме битолчани да бидат…
Денес Владата го усвои предлог законското решение со кој на општините им се ставаат на располагање 3 милијарди денари за покривање на заостанатите долгови. Министерот за финансии Драган Тевдовски, на…
Досегашните активности и плановите и перспективите за идна можна соработка на повеќе полиња меѓу Општина Битола и Генералниот конзулат на Бугарија, беа тема на првата работна средба меѓу градоначалничката Наташа…
Со гребен асфалт се санираат  дел од помалите споредни улици  во градот и во руралните средини, со цел да се затворат дупките по улиците и да се намалат прашините  на…
По повод Денот на Македонската револуционарна борба, 23 Октомври, Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ-Битола, утре, вторник,  ќе организира трибина за формирањето, делото и значењето на Македонската револуционерна организација.
Во 21 век, во време на сериозни интеграции не можеме да одиме напред  доколу не се интегрираме, беше речено на меѓународната научна конференција „БЕЗБЕДНОСНИ, ПОЛИТИЧКИ И ПРАВНИ ПРЕДИЗВИЦИ НА СОВРЕМЕНИОТ…
Изгаснат е пожарот во старите турски гробишта во Битола, што избувна попладнево околу 17 часот, информираат за апла.мк од  Територијалната противпожарна единица во Битола. 
Битолската писателка и поетеса Гордана Такец оваа сабота со почеток од 12 часот во Малата сала на Центарот за култура во Битола ќе го организира арт-уметничкиот литературен перформанс „Ако одам…
Постојат размислувања и сомнежи кои во иднина дополнително и детално ќе треба да се истражат дека во Битола се снимало уште пред 1905 година, односно пред браќата Манаки да ја…
Ученици од седумте средни училишта од Битола ќе бидат дел од проектот на здружението „Ганимед“ од Битола со цел промовирање на медиумската писменост преку стимулирање на критичко размислување, плурализам на…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани