2win800x200

Денес

РЕК Битола во текот на денот планирано ќе го исклучи првиот Блок од електроенергетскиот систем, поради проверки и отстранување на помали дефекти, информираат од комбинатот „Планираното исклучување се прави поради…
Во организација на Општинскиот одбор на Сојузот на борци од Битола и граѓаните продолжувачи, денеска беше одбележана 76 годишнината од смртта на Стив Наумов и Мите Богоевски, а по тој…
Јавното претпријатие „Пазари“, во делот на активностите на подобрувањето на условите во градскиот пазар, осовремени уште еден дел, кој се наоѓа во непосредна близина на Кам маркетот. Во текот на…
Блок 2 на Термоелектраната “Битола” денес повторно е ставен во функција, по 47 дена редовен ремонт. Во утринските часови, постројката беше синхронизирана со македонскиот електроенергетски систем и ги испорача првите…
Молк од Општина Демир Хисар, градоначалникот Марјанчо Стојановски и од раководството на ОУ „Гоце Делечев“ во истоимената општина. По објавената снимка од вчера на која градоначалникот Стојановски им се заканува…
Здружениетo за земјоделци „Современо Земјоделство“ ја организира најголемата манифестација во областа на земјоделството „Избор на најуспешни во областа на земјоделството за 2018 година“. Изборот ќе се одржи во ресторан „Вавилон“…
Општина Могила и Здружението за меѓународна младинска соработка Интерактив – Битола организираа jавна дискусија во Општина Могила на тема: „Перспективите на младите од руралната среднина за Европа“. На дискусијата говорници…
Седумнаесет средношколци од Битола, кои во минатата учебна година освоија прво место на државните натпревари, денеска добија парична награда и од општиснкиот буџет, од ставката разни трансфери во програмата градоначалник.
Битола викендов е домаќин на Music Tech Fest . Битола  е првиот град во Европа  кој се приклучува со паралелен настан и поддршка кон  движењето и Манифестот на Music  Technologist…
Во Центарот за развој на Пелагонискиот плански регион во Битола, заменик- министерот за локална самоуправа Дејан Павлески одржа работен состанок со директорот на Пелагонискиот плански регион Гого Видимче. На состанокот…
Битолската млекарница и оваа среда, на домашна адреса и во фирмите на своите потрошувачи во Битола, утрово им достави геврек и јогурт во рамките на својата промотивна акција„ БИМИЛК-појадок во…
Наташа Тодоровска, одделенска наставничка во ОУ „Ѓорги Сугарев“ преку фејсбук групата „Битолчанки на кафе муабет“ успеа да обезбеди ранци  и училишен прибор за децата од ранливите категории на семејства, кои…
Започна реконструкцијата на улицата „Климент Охридски“ на потегот од семафорите со улицата „Партизанска“ до крстосницата со улицата „Солунска“. При овој градежен зафат ќе се реконструира канализационата, водоводната мрежа, а потоа…
Управниот одбор на Фондот за наградата „4 Ноември“  го распиша конкурсот за доделување на највисокото општинско признание за физички и правни лица за значајни остварувања во разни сфери од животот. Конкурсот…
Почна учебната година за 782 првачиња и останатите основци во 12 училишта во Општина Битола, како и за средношколците во 6 општински средни училишта. Градоначалничката Наташа Петровска, денеска го посети…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани