2win800x200

Денес

Битолската писателка и поетеса Гордана Такец оваа сабота со почеток од 12 часот во Малата сала на Центарот за култура во Битола ќе го организира арт-уметничкиот литературен перформанс „Ако одам…
Постојат размислувања и сомнежи кои во иднина дополнително и детално ќе треба да се истражат дека во Битола се снимало уште пред 1905 година, односно пред браќата Манаки да ја…
Ученици од седумте средни училишта од Битола ќе бидат дел од проектот на здружението „Ганимед“ од Битола со цел промовирање на медиумската писменост преку стимулирање на критичко размислување, плурализам на…
Со Хуманитарна акција во која се вклучија вработените и родителите на децата од градинките,  ЈОУДГ „Естреја Овадија Мара“ го одбележа 16 октомври, Денот на здравата храна. На тезгите поставени на…
Спортски реквизити донираше денеска локалната самоуправа за средните училишта во Општина Битола. Обезбедени се по 10 000 денари, така што за шесте средни училишта во Битола беа набавени топки за…
Учениците од одделенската настава во ЦОУ „Славко Лумбарковски“ од село Новаци денеска присуствуваа на детската претстава „ Волшебна приказна“ која ја изведе театарот „ Колозов од Скопје.Проектот е насловен како…
Н.У.Завод и музеј- Битола во рамките на партнерскиот проект "Допир на Уметноста"(Touching Art ) поддржан од Културно наследство без граници од БиХ, преку Фондација Ставрос Ниархос,  презентираше тактилни копии на…
По повод Светскиот ден на здрава храна, утре, 16 октомври, вработените и родителите на децата од градинките на ЈОУДГ „Естреја Овадија Мара“ организираат хуманитарна акција за продажба на домашно приготвена…
 Битола деновиве е домаќи на VII FUTURA Регионален Moot Court натпревар за симулација на судски процеси пред Европскиот суд за човекови права во организација на CIVIL RIGHTS DEFENDERS. На натпреварот…
Обилни дождови оваа пролет и лето доведоа до помало производство и поскап мед, се пожалија  производителите на мед на годинешната меѓународна манифестација “Денови на македонското пчеларство“, што деновиве се одржува…
Во недела свечено ќе биде отворена изложбата „Конзулска Битола од првиот Австриски конзулат до Првата светска војнана“ во малата сала на Завод и Музеј Битола, во 18.00 часот.  Наредниот ден…
Во ОУ „Св. Климент Охридски“ Битола, се одржa детската, интерактивна, музичко-драмска претстава “Операта на шумските животни” во изведба на групата Триангл од Скопје.
Во тек е последната фаза од комплетната инфраструктурна реконструкција на улицата „Климент Охридски“, на потегот од ул. „Партизанска“ до ул. „Солунска“. По завршувањето на подземните активности, каде што КЈП „Нискоградба“…
Битолчанката Марија Станковска на социјалните мрежи го промовираше нејзиниот нов шпански кавер на популарната песна „La Cintura“ од Alvaro Soler. Во нејзината 18 годишна кариера може да се пофали со…
По повод 11 Октомври, вечерва со почеток во 18,30 во „Магаза“  во Битола, , во организација на Сојузот на борците ќе биде промовирана книгата „Битолска партизанска меморија“ од авторот Евгениј…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани