2win800x200

Денес

Во време кога сите размислуваат како да заминат оттука, Младинскиот културен центар од Битола и Инфо клубот со поддршка од Општина Битола,  УНДП и Фонд за иновации и технолошки развој,…
По повод 100 годишнината од завршувањето на Првата светска војна, денеска започна дводневната конференција „Социо-културни аспекти на Првата светска војна“ во организација на НУ „Завод и музеј“-Битола и ЗРАТ Љубојно.…
Во Генералниот конзулат на Република Бугарија во Битола ,градоначалникот на општина Новаци Љубе Кузмановски и Генералниот конзул на Р.Бугарија во Битола, Димитар Иванов потпишаа договор за доделување на неповратна финансиска…
РЕК Битола ја информира јавноста дека во текот на денот ќе изврши планирано исклучување на Блок 3. Планираното исклучување се прави поради превентивна проверка и отстранување на помали дефекти, како…
Раководителот на Подрачната единица на  Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство, Методија Илиевски, денеска  повторно беше на терен помеѓу производителите на тутун на откупните пунктови во Општина Могила. 
Со повеќе активности СВР Битола го одбележа Денот на превенцијата, 9 Декември. Во посета на полицијата денеска беа ученици и децата од ЈОУДГ „Естреја Овадија Мара“ 
Со бехатон плочки извршена е реконструкција на улица во селото  Градешница, Општина Новаци. Реконструкцијата е  во вкупна должина од 640 метри,а  се одвиваше во две фази со средства обезбедени од…
Општина Новаци започна со изградба на атмосферска канализација во населеното место Новаци во должина од 450 метри .Средства се обезбедени  по договорот за отстапување на  средства од фосилни горива со Министерството…
Времето утре вторник, 11 декември, ќе биде променливо облачно и студено, а на места ќе провејува  снег. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Минималната температура во Битола ќе се…
По петгодишни патешествија и маки на битолчани, по други градови да вежбаат за практичен дел од испитот за возачка дозвола, ниту одлуката за изградба на полигон во Битола  не помина…
Регионалната манифестација „Тракторијада“ 2018 се одржа денеска во Битола. Целта на манифестацијата е да се мотивираат заинтересираните страни за нови пристапи кои ќе понудат разновидност на  економските активности, примена на…
Биомасата и нејзината искористеност за загревање  повторно ги седна на заедничка маса пограничните општини Новаци од македонска страна и Аминдео од грчка. Во Младинскиот културен центар во Новаци се одржа…
Протест за чист воздух се одржа попладнево пред Општина Битола во организација на независната советника група Поинаку. Присутните на протестот побараа да се преземат мерки за намалување на аерозагадувањето и…
Утрово на 81 година почина театарскиот и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра Љубиша Георгиевски. Тој е роден во Битола на…
По повод новогодишните празници, Извршниот одбор на Здружението на пензионери од Битола, одлучи да додели новогодишни подароци на 40 деца од посебните паралеки во Основното училиште „Ѓорги Сугарев“. На овој…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани