2win800x200

Денес

Децентрализацијата на културата е замислена во контекст на вкупната децентрализација на општеството,рече во Битола Ѓунер  Исмаил, претседател на Советот за култура, на прашањето, што ќе подразбира најавата за децентрализација на…
Поради штрајк на грчките цариници, денеска на 9 ноември, преку граничниот премин Меџитлија, односно Ники на грчка страна, се пропуштаат само пешаци, додека сообраќајот за мотрони возила е во прекин,…
Се конституира Советот на општина Новаци, а за претседател е избран  Наумче Смилевски од СДСМ, со 5 гласа за и четири воздржани. Новиот општински Совет  брои девет советници, четворица  од…
Со црвен килим и со погач, денеска беше пречекан во општинската зграда,  новиот градоначалник на општина Новаци, Љубе Кузманоски на примопредавањето на функцијата од неговиот претходник Лазар Котевски.
По свечената програма  за доделување на наградите „4 Ноември“ на годинешните добитници во Народниот театар во Битола, приустните гости имаа можност да се дружат и да разговараат меѓу себе во…
Збратимената општина Стари Град од Белград, ќе поднесе иницијатива до градоначалничката Наташа Петровска да се обнови манифестацијата „Битолски ноќи“ во Скадарлија. Ова денеска го соопштија претставници на оваа општина,  кои…
Се поголем е бројот на млади луѓе во Македонија, што се охрабруваат да отвора свој бизнис, но се уште треба да се работи за развивање на претприемничкиот дух и да…
На гинеколошкото одделение во битолската болница, покрај реконструираните болнички соби , сега повторно на располагање на родилките им е реновираната ВИП соба, која извесен период не беше во употреuба. Управниот…
Хуманитарката Марија Русенгрен, по потекло битолчанка која денес живее во Шведска, преку НВО „Од рака на рака“ во битолската Клиничка болница донираше медицинска опрема од 300 000 евра.
Непознати сторители го искршиле стаклото од просторииите на Почеснит конзулат на Руската Федерација во Битола, кој се наоѓа на Широк Сокак, на плоштадот Магнолија.
На расправата на втората сединца во Советот на општина Битола за формирање на комисисии, опозициската ВМРО-ДПМНЕ, се пожали дека е маргинализирана во составот на комисиите  кои за нив се значајни…
Формирање на привремена советничка комисија која ќе го испита работењето на општина Битола и екс градоначалникот Владимир Талески за периодот од 2005 до 2017 година, побара советничката Габриела Илиевска од…
Мерната станица Битола 2  утрово покажува висока загаденост на воздухот во градот со опасните ПМ 2,5 честички. Мирисот на чад и сулфур особено беше  впечатлив  синоќа и во утринските часови.…
20 годишното пријателство меѓу Македонија и Германија што го гради Здружението за македонско-германско пријателство и соработка доби уште една значајна потврда преку Монографијата која денес беше промовирана во Битола во…
Александар Кирацовски, генералниот секретар на СДСМ, по вчершниот втор круг од локалните избори преку социјалната мрежа фејсбук, им се заблагодари на граѓаните за мирниот, достоинствен и демократски избирачки процес ,…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани