Webp.net gifmaker

Шо рече

Специјалистот по интерна медицина доктор Кире Доновски од Болницата во Отешево, кој пред неколку недели работеше и во ГОБ „8 Септември“, деновиве со планот за ротација помага и во Ковид одделот при Клиничка болница во Битола. Тој на својот фејсбук профил им се заблагодари на колегите од Болницата за колегијалноста, приемот и целокупната соработка во борбата со ковид 19 пандемијата. Но, упати јавна критика кон младите зашто не се придржуваат кон мерките за заштита од болеста. 

Шефот на Делегацијата на Европската Унија, Самуел Жбогар, заедно со градоначалничката на Општина Битола, Наташа Петровска и министерот за локална самоуправа Горан Милески, денес извршија посета на градежните активности кои се во тек во Офицерскиот дом.

Градоначалничката Петровска, го информираше амбасадорот Жбогар, дека имајќи ги предвид сите околности во кои се одвива реконструкцијата, а кои се поврзани со состојбата со корона вирусот во светот, задоволна е од динамиката со која се реконструира овој објект од големо културно – историско значење за Битола.

„Македонија ќе биде успешен пример во елиминацијата на вирусните хепатити гладејќи партнерство во сузбивањето на болеста со експертската заедница и во соработка со цивилното општество“, рече обраќајќи се преку интернет врска регионалниот директор на СЗО за Европа, Ханс Клуге. Неговото обраќање е продолжеток на конференцијата што вечера на Светскиот ден за борба против хепатитот се одржа преку интернет врска меѓу многу здравствени експери во светот, а во организација на Хепар Центраот од Битола.

„Република Северна Македонија ќе биде одличен пример за многу земји во различни региони применувајќи иновативни решенија за лекување на ХИВ и третман на хепатитите. Новата програма за вакција протиов хепатит Б има постигнато резултат на 95 процентна заштита. Тоа е сигурна заштита на идните генерации од хепатит Б и компликациите од него од цироза и рак“, рече Клуге, поздравјувајќи ги здравствените власти во земјава и министерот Венко Филипче за издвоениот буџет за набавка на нови лекови за третман на хепатитот Ц.

Вчера на меѓународната конференицја на која се обратија екперти од повеќе делови на светот и земјава беше отпочната кампањата за рано тестирање, лекување, вакцинирање против хепатитис. Беше кажано дека повеќе тестирање, вакцинација и лекување спасуваат животи и ги намалуваат ризиците од рак и цироза за генерациите што доаѓаат. Хепатитис Ц со новите терапии може да лекува во рок од 12 недели.

Министерството за здравство обезбеди буџет и набави одредена количина на најнова иновативна терапија за пацинетите со хепатит Ц, соопштија од Хепар центaрот од Битола на денешната прес конференција по повод Светскиот ден за борба против хепатитот.

Спроведувањето на прекуграничните проекти одеше отежнато поради пандемијата со ковид-19, а особено во периодот на карантини, рече министерот за локална самоуправа Горан Милевски.

Битолскиот етнолог Кирил Танчевски, еден од столбовите на „Илинденски денови“, сега покоен, во 2011 година за време на Фестивалот имаше изјавено дека пред 20 години во Институтот за фолклор оставил 7 илјади метри снимена лента со изворно народно македонско творештво. Тогаш се пожали дека материјалот не беше обработен. Се работеше за снимени приказни, народни поговорики, досетки, песни и друго усно творештво снимено од сите делови на државата, кое низ годините исчезнало и скоро е невозможно да се чуе и евидентира денес низ македеонските села. Со ваквиот пристап, како што рече Танчевски, се осиромашуваше народното културно добро во земјава.

Со три концерти на познати македонски етно бендови „Локум фест“ со 14 издание ќе ја отвори сезоната за концерти во Битола по ковид-забраната. Од утре до петок во Пациото на Завод и музеј во Битола со почеток од 21 часот ќе настапат: на 22 јули „Чалгија саунд систем“, на 23 јули „Баклава“ и на 24 јули „Љубојна“. Концертите ќе се одржат строго по протоколите за заштита од ковид-19, а влезници можат да се набават по 100 денари за првите две вечери и 150 за завршната вечер во „Култур кафе“ во Битола, најдоцна два часа пред одржувањето на настаните. Средствата од влезниците се наменети за трошоците од организацијата на Фестивалот

Ќе се согледаат можностите за искористување на студентските домови како дополнителен капацитет дололку е потребно за пациенти со ковид-19, рече министерот за здравство Венко Филипче. Меѓу студентските домови што ги наброи министерот е и битолскиот. Тој рече дека за тоа дали ќе се користат ќе се води дискусија и прашање е како тоа ќе се изменаџира со Министерството за образование и во зависност од бројот на студенти кои имаат потреба од сместување. 

Филипче изјави дека во Битолската болница има 37 хоспитализирани лица  и има слободни кревети за следните денови. 

На охридското крајбрежје продолжува акцијата за отстранување нелегални градби и урбана опрема за враќање на плажите во првобитна состојба, а со цел вoведување ред на крајбрежјето по препораките на УНЕСКО.

Носителот на листата во 5 ИЕ од ВМРО-ДПМЕН, Игор Дурловски, во изјавата дадена во живо во вестите на Сител, се збуни па при набројување на инфраструктурните проекти од каде ќе се гради автопат до Битола, не можеше да се сети на Градско. Тој ова го оправда со неговото неискуство на телевизија.

Битолчани кои често патуваат од Скопје до Битола и обратно добро знаат дека најмачната делница е токму на Плетвар од Градско до Битола, па политичарите кои сакаат да ги убедат гласачите, познаваќи ја оваа мака на жителите од Пелагонија, ветуваат автопатско решение.

Со децении ова е еден од најголемите порблеми за битолчани, затоа што се уште немаат ниту едно автопатско поврзување..

(Фотографијата и видеото се преземени од вестите на ТВ Сител)

Билјана Гошаревска, сопруга на ресенскиот градоначалник, денес од сопствени средства донираше перници и постелнина за Ковид-одделот во Клиничката болница во Битола, каде се лекуваат и ресенски пациенти. 

Страница 1 од 32

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани