Директно

Емилија Недановска, нутриционист,  ги учеше најмладите како да се хранат здраво и како се меси леб. Денеска, на третиот по ред  „Пазар на локални производи“ што се одржа во Новиот пазар во Битола,  повторно се собраа на едно место произведувачи на органска храна и потрошувачи кои сакаат да купуваат чисти  органско произведени земјоделски производи и здраво да се хранат.

Непознати лица со месеци потпалуваат штали, бали добиточна храна и уништуваат ниви во пелагониското село Могила. За десет месеци изгореа околу 5.000 бали сено, слама, луцерка, над 1.000 килограми собран тутун, a земјоделски производи се уништени и по нивите. Пожарите избувнуваат навечер, најчесто по полноќ, кога нема луѓе по нивите и шталите. Мета бил имотот на Општина Могила, на луѓе од локалната власт и други вработени во општински институции.

Последниот од серијата пожари се случил на шести октомври, кога биле запалени шталата и плевната на Илче Велевски, вработен во спортската сала во Могила. Општетениот сопственик се сомнева дека некој ги потпалил намерно, додека тој со семејството бил на свадба..

Статуата на Атена Партенос пронајдена во Хераклеја денес ги краси витрините на Народниот музеј во Белград. Изложената статуа за време на посетата на музејот во Белград ја сними Ирена Ружин, доктор од областа на туризмот и ја објави на својот фејсбук профил.

Вечерва горат старите турските гробишта во Битола. Жителите од населбата Ушици реагираат дека гори веќе подолго време, пожарот се шири со големи пламени јазици и веќе се доближува до куќите и предизвикува паника кај населението.  Се соменваат дека се работи за подметнат пожар зашто се појавил доцна попладнево. Фотогрфијата ни ја испратија жители од зградите во близина и велат дека пламените јазици се толку високи што можат па се видат дури и преку покривите на околните куќи. Ова не е првпат да се палат турските гробишта во Битола. Годишно по неколку пати горат, посебно во летниот период кога се обраснати со густа вегетација. .

 

Реконструкцијата на обиколницата на магистралниот пат Прилеп-Битола-Ресен најрано може да заврши до Нова година, во зависност од временските услови, велат за апла.мк од Градежниот институт на Македонија кој е надзор на градежните активности, а работите ги изведува градежната фирма А.Д Илинден Струга.

Случаи на шест заболени ученици шуга од Средното општинско училиште „Крсте Петков Мисирков“ во Демир Хисар биле пријавени во Центарот за јавно здравје во Битола. Според соопштението на Центарот за јавно здравје, учениците се на возраст од 17 и 18 години, а случаите биле пријавени во петокот.

Државна видеолотарија како општествено одговорна компанија се вклучи во активностите со кои денес, 16 октомври се одбележува Светскиот ден на храната и ден на борба против гладот.

Клекнувајќи на колена со букет црвени рози во рацете 75 годишниот битолчанец Томе Галовски симболично по втор пат ја побара за жена неговата долгогодишна сопруга Лилјана (71). На ваков романтичен начин овој брачен пар од Битола деновиве ја прослави златната свадба или половина век заеднички живот. Прославата се одржа во потесниот круг на семесјството, а истата вечер Томе го славеше и својот 75-ти роденден. Блиските роднини им подарија заедничка врамена фотогрфија.

Оригинални фотографии од изложбата „Конзулска Битола од првиот Австриски конзулат до Првата светска војна“ отворена во битолски Завод и музеј во организација на Амбасадата на Република Австрија во Македонија, Почесниот австриски конзулат во Битола и Општина Битола..

43570809 1965463887084503 3130967412879392768 n

43951702 585268728556168 6123255532976340992 n

43951418 158752945067676 5696968131788931072 n

43951988 241404633198118 3290469639120748544 n

43952237 1049066008607357 38654791563345920 n

44023306 466190370454980 7582490441526804480 n

44023311 2079896215365417 8856473467751497728 n

44023512 679189102464685 3270470308590518272 n

44023831 323595115040957 4791885245391568896 n

44027760 186582025571018 4999923784648491008 n

44030879 324479395021701 4944054296011341824 n

44028840 301481213782515 6821612031280414720 n

44030854 1910326875703245 5820438073497878528 n

44032309 736529136681918 6004972000500514816 n

44046012 2089053641107658 763827394921365504 n

44052459 2311405715540444 678164392461729792 n

44046029 1562879093857652 6248636142426521600 n

44047546 277425396213714 5880035494963707904 n

44047280 176071986614963 5324589218775695360 n

44060606 2206360169687144 3789183726655635456 n

44106298 444812612711261 705944365486309376 n

44063079 445517109304582 3662971847760150528 n

44130491 443842706140390 7105248716570755072 n

 

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани