Webp.net gifmaker

Директно

За значењето на првото училиште на македонски јазик во Преспа, школото „Димитар Влахов“ во село Љубојно, денес во некогашниот школски двор зборуваа професорот Људмил Спасов, претседател на Советот за македонски јазик, Елена Јовановска- Грујовска, директорка на Институтот за македонски јазик, министрите за надворшни работи Никола Димитров и за дијаспората Едмонд Адеми.

Негативен е брисот на хирургот од Битолската болница кој беше тестиран на КОВИД-19 откако од коронавирус се разболе болничар од установата.

Резултатот на хирургот пристигнал уште вчера и тој е негативен, а двајца колеги на болничарот остануваат во изолација.

 

Новиот случај позитивен на КОВИД-19 во Битола е жена вработена во позната фабрика во Битола, но не се заразила на работното место, туку преку сопругот.    

Еден болничар на Хируршкото одделение во Битолската болница е позитивен, а двајца негови колеги се во изолација, соопшти минисерто за здравство Венко Филипче.

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2020 АПЛА.мк. Сите права се задржани