2win800x200

Директно

Обезбедувањето на Општина Битола по синоќешниот протест пријавило во Битолската полиција дека има оштетување на стаклата од општинската зграда, потврдија за Апла.мк од СВР Битола. Од таму велат дека направен е увид од нивна страна и дека утврдена е мала материјална штета. .

„И најмалата честичка на доброто да ја пораснеме заедно“, рече градоначалничката Наташа Петровска, на  денот кога Битола го чествува својот патрон Свети Нектариј Битолски, испраќајќи порака на граѓаните кои со транспаренти дојоа во фоајето на театарот додека траеше свечената академија и од неа побараа чист воздух

Со 6.150.000,00 денари, Државна видеолотарија ја поддржува визијата на КФСМ. Државна видеолотарија и КФСМ заедно ќе работат на промоција на спортските вредности во нашата земја.

Битола во текот на вечерта и утрово беше најзагаден град во земјава. Од вчера вечер котлината е приклештена до магла, по битолски кажано сињак, која не дозволува проветрување и загадувачките супстанци остануваат под маглената капа. Видливоста е намалена на десет до петнаесет метри.

По 45 години, вчера во градинката „Пролет“ пристигна нов мебел. Со него заменет е оној кој бил поставен уште во 1974 година кога била отворена градинката. Минатата недела комплетно беше опремена и градинката „Снегулка“, исто една од најстарите која користеше мебел од отворањето, што би се рекло во распаѓање зашто времето си го стори своето.

За Солуна, За Стамбола Неа Не Давам... (Неделна Рубрика)

Битолската Саат-кула за која се смета дека е стара пет века и дена била изградена со додавање на 60 000 јајца во малтерот, овој пат вештите раце на членките од Организација на жени ја претставија на најкреативен и највкусен начин. Ова култно битолско архитектонско обележје беше дел од нивната инспирација да ја подготват свечената трпеза „Новогодишна Битола“ на интернационалниот гастрономски натпревар во Етно Село во Кумановско, пренесува порталот Сдк смарт.

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани