Директно

После 38 случаи на повредени пешаци, граѓански организации од Битола  ја започнаа кампањата„ СТОП  сакам да поминам“ со цел поставување на семафор за пешаци  на улицата „Васко Карангелевски“ во Битола во делот кој води кон ОУ „ Елпида Караманди“ , Домот за донечиња и мали деца и до Ценатрот  за лица со попреченост.

Бекир Алили (36) кој во петокот беше убиен на свиреп начин во прилепско Беловодица, денеска беше погребан на селските гробишта во негвотот родно село Јеловјане, тетовско. Жителите и неговите роднини, излегоа на мирен протест пред погребот, да го изразат својот револт, затоа што полицаец, еден од оние кои треба да ги штитат граѓаните, е осмничен за убиството на Бекир.

Притвор од  30 дена му е одреден  на 23 годишниот полицаец од Битола, Енвер Т., откако попладнево прилепската полиција до Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава поради основи на сомнение за извршено убиство. Иако полицаецот при распитот во полиција го признал делото, дури и во детали опишал како го извршил, сепак на сослушувањето пред јавeн обвинител се бранел со молчење.

При пробојот на Македонскиот фронт со одлучувачката битката кај Добро Поле, Битолско, на 15 септември пред сто години учествувал и францускиот војник Марсел Гангилхем(1895-1949), уметник и скулптор кој таму ја загубил својата десна рака.

Осомничен за вчерашното убиство во прилепското село Беловодица е 24-годишниот битолски полицаец Е.Т., кого полицијата веќе го привела и тој го признал злоделото.

Од полициски извори дознаваме дека во 36 годишниот битолчанец Б.А. пукал со службениот пиштол, што го носел со себе иако не бил на работа. Тој со пиштолот на жртвата му нанел четири прострелни рани, а потоа телото било запалено надвор од автомобилот. Бруталното убиство се случило вчера околу 16,30 часот кога било пријавено во полиција дека на патот за селото гори непознато лице.

Полициски службеник од Битола ќе биде осомничен за вчерашното убиство во прилепското село Беловодица, дознаваме неофицијално од полициски извори. 

Полицискиот службеник е веќе фатен од страна на полицијата. 

Вчера попладне битолчанецот Б.А. беше застрелан, па запален во автомобилот на пат кон Беловодица. 

Битолчани од денеска добија своја Balans+ Зона на Тумбе кафе донација од битолската млекарница „Бимилк“. Новото место за спорт и рекреација на Тумбе кафе е значаен  придонес на млекарницата  за своите корисници и чекорите за подобрување на нивниот живот и условите во општеството, преку помагање на спортот, културата, едукацијата на младите и грижата за сите категории граѓани.

Битола ќе добие нова обиколница, експресен пат за грчка граница и до Прилеп ќе се патува по автопат, најави Зоран Китанов, директор на ЈП за државни патишта. При денешната посета на Пелагонија, тој најави големи инфаструктурни зафати во Битолскиот Регион.

Императив на нашето работење ќе биде домаќинското работење во Општина Могила , рече градоначалничката на Општина Могила, Јасмина Гулевска  на прославата по повод 22 години од формирањето на Општината.

Градоначалничката на Општина Битола повторно донесе решение со кое се одбива барањето за Б интегрирана еколошка дозвола за работа на каменоломот во близна на Битола. Вака одговори Наташа Петровска, на прашањето на независната советничка Габриела Илиевска, на седницата на општинскиот Совет, одржана на 27 август годинава.

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани