Директно

Шадрванот пред Јени џамија се реставрира со старите камења и нов бело-сив мермер за водоскок. Шадрванот се наоѓа во напосредна близина на  џамијата чија реставрација е во завршна фаза. Останат е од отоманско време и без разлика што во последните години ја имаше изгубено функцијата на фонтана, односно од него не течеше вода, сепак е симбол на Битола.

Утврденин се одредени неправилности при вработување во Високата медицинска школа во однос на стручноста и компетентноста во извршување на наставно научната работа, соопштија од Државниот просветен инспекторат за Апла.мк.

Група  професори од Високата медицинска школа во Битола го обвинуваат раководството за незаконски избор на наставник на  оваа високообразовна установа на УКЛО.

 Васко Ковачевски, најави дека заминува од функцијата пратеник и  ќе биде назначен за нов директор на РЕК Битола.

-Причината е учеството во акционерското друштво ЕЛЕМ. Имајќи предвид дека веќе два мандати сум во Собранието сметам дека ја оправдав довербата на граѓаните, вели Ковачевски. Ковачевски напомена дека големата кадровска промена која ја прави СДСМ сега и во изманатиот период е во интерес на граѓаните.

Генералниот секретар на партијата Христијан Мицкоски и пратеникот Илија Димовски, најверојатно ќе бидат двата кандидати кои влегуваат во најтесниот круг од партиската битка за наследник на досегашниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

-Ова е дел од големото сценарио за рушење на државата, рече поранешниот градоначалник на општина Битола, Владимир Талески, по завршувањто на првото рочиште од главниот претрес за случајот Транспортер на СЈО, кое започна денеска во скопскиот Кривечен суд

Како австриските искуства околу чиста и здрава животна средина да се пренесат кај нас , разговараа,  меѓу другото,  на денешната средба  градоначалничката на Општина Битола, Наташа Петровска, со Амбасадорката на Република Австрија, Рената Коблер.

Владимир Роме, е новиот ве-де директор на средното техничко училиште „Ѓорги Наумов“ во Битола. Тој  на оваа позиција доаѓа од редот на професорите  и е  надпартиско решение.

Неликвидна и заглавена во долгови од 12, 5 милиони евра ја остави Општина Битола екс-градоначалникот Владимир Талески по неговото 12 годишно владеење, а добавувачите на стоки и услуги, ги бараат своите пари. Голем дел од нив поднесле тужби за наплата на побарувањата, а за некои извршителите веќе блокирале средства од општинската сметка. Кој и зошто ја тужи Општина Битола?

Фирми, поединци и родители веќе се вклучија со донации, работа и поддршка за реновирање на средното Медицинско училиште во Битола,  со цел обезбедување понормални услови за одржување на наставата. Откако јавноста ја виде вистинската слика во каква состојба е доведено училиштето после 12 години директорување на кадар на ВМРО-ДПМНЕ, јавните апели на новото раководство за помош за реновирање на школото вродија со плод.

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани