Директно

Несовесен граѓанин без да размисли подлабоко каква штета може да предизвика, вечерва, си запалил оган во внатрешните простории на Офицерскиот дом во Битола. Огнот го запалил на приземјето, најверојатно за да се стопли.

Потомците на битолското еврејско семејство Калдерон, кои беа разделени на три континенти Европа, Америка и Азија, денес се сретнаа во Битола на 75 годишината од депортацијата на битолските Евреи. Меѓу нив и Сара Ле Гутман Калдерон, ќерката на единствената Еврејка од Македонија, која го преживеала Холокаустот во логорот Аушвиц.

Соња Карапец, е новиот директор на Државниот студентски дом „Кочо Рацин“ во Битола.  Таа доаѓа на местото на Снежана Пажик, која долги години раководеше со домот.

Карапец на последните локални избори беше втора на листата на советници на СДСМ и коалицијата во Битола, но веднаш уште на првата седница на Советот побара  престанок на мандатот.

Нов директор е поставен и во ученичкиот  дом „Мирка Гинова “ во Битола. Таму на челната позиција од вчера е Елена Патче Спасеновска,

Ексградоначалникот на Битола Владимир Талески,  денеска полни 59 години.  После 12 години локална власт во Битола, нему му се суди за криминал со бесплатниот школски превоз, како и за негрижа за Офицерскиот дом во Битола. Пред 13 години на денешен ден Талески како кандидат за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ во Битола,  во изборната кампања ги честеше своите соопратијци во еден од кафичите на Широк сокак.

Владата ја усвои информацијата за реализација на проектот „Изградба на Пречистителна станица за отпадни води и рехабилитација и проширување на канализационата мрежа во Општина Битола“.

Организацијата на жени од Битола во рамки на чествувањето по повод 8-ми Март додели признанија на дваесетина кул битолчанки кои се посветени на својата професија и преку неа прават добри дела за градот.

Дваесетина патници од Битола и Прилеп, меѓу кои и бремена жена, вечерва два часа останале заглавени во автобус, на стариот пат од Скопје за Велес. Патниците кои се јавија во нашата редакција реагираа дека сообраќајот од 18 часот бил запрен заради сообраќајна несреќа, имало полициско присуство и не им се дозволувало на возилата да продолжат по патот.

Зголемен обем на работа се чувствува во последните два до три месеци во Клиничката болница во Битола, откако се расипа апаратот за томографија во болницата во Охрид.  Поради тоа термините за снимање на компјутерот се зафатени до крајот на април, велат од прес-службата на болницата во Битола, со напомена дека за итните случи секогаш се остава простор за истиот ден да се заврши снимањето.

Садо-мазохистички, вака битолскиот градоначалник Владимир Талески пред две години на денешен ден го нарече однесувањето на Специјалното јавно обвинителство, а денес е веќе обвинет во случајот „Транспортер“.

Не стивнуваат реакциите за таканаречениот Шутка панаѓур, како што ја нарекоа родители продажбата на текстилни производи  од комбе во училиштето „Стив Наумов“ во Битола. 

„Честитки до новата управа на ОУ „Стив Наумов“ за успешно организираниот панаѓур, многу сличен на оној што се одржуваше на влезот на Битола, само сега на сред ходник во образовна институција. Нема веќе потреба да ја прикриваме сивата економија по канцеларии“, напиша родител на својот фејсбук профил, откако вчера видел како стоката се продава во школскиот ходник.

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани