Директно

Попладнево пожар избувна на ридот над населбата Горно Оризари во Битола. Пламените јазици зафатија голем дел од шумската површина и тоа ниска трева и во дел борови стебла. На терен огнот го гаснат екипи на битолската Противпожарна единица, Јавното претпријатие „Комуналец“, а се вклучи и локалното население. Пожарот се јавил во повисоките делови од ридот, а потоа потпомогнат од топлото време и ветерот се прошири на стотина метри од населбата Горно Оризари. Причините не се занаат, но битолчани кои живеат во близина велат дека секое лето некој го потпалува ридот. 

Про боно или без пари, за општо добор  е ангажманот на поранешниот генерален секретар на НАТО Џорџ Робертсон за „За европска Македонија“. На синоќешната трибина во Битола, граѓанин го запраша лордот Робертсон кој  го платил патот да дојде до Македонија?

-Од  2001 година од кога дојдов во Македонија и физички, и со срцето  и со мислите јас сум тука и сум заинтересиран за Македонија, одговори Робертсон  поддржан со силен аплауз од публиката.

Поранешниот генерален секретар на НАТО, Џорџ Робертсон ја поздави Битола како да е главен град на Македонија, откако и националниот координатор за НАТО во Македонија, Стево Пендаровски, рече дека таа е стариот главен град на Македонија и ги повикаа битолчани да излезат на рефрендумот. Тие гостуваа на трибината „За европска Македонија“ што се одржа на отворено на местото каде некогаш беше Белата фонтана во Битола.

Дека улицата „Васко Карангелевски“ во Битола  е една од сообраќајните црни точки во градот, потврдуваат и  статистичките податоци на СВР Битола. Во периодот од 2003 до 2015 година на оваа улица потешко и полесно се повредени 38 пешаци, од кој голем број се деца. Речиси е невозможно безбедно да се помине улицата на пешачкиот премин кој води кон основото училиште „Елпида Караманди“, но и кон Дневниот центар за лица со пречки во развојот.

После 38 случаи на повредени пешаци, граѓански организации од Битола  ја започнаа кампањата„ СТОП  сакам да поминам“ со цел поставување на семафор за пешаци  на улицата „Васко Карангелевски“ во Битола во делот кој води кон ОУ „ Елпида Караманди“ , Домот за донечиња и мали деца и до Ценатрот  за лица со попреченост.

Бекир Алили (36) кој во петокот беше убиен на свиреп начин во прилепско Беловодица, денеска беше погребан на селските гробишта во негвотот родно село Јеловјане, тетовско. Жителите и неговите роднини, излегоа на мирен протест пред погребот, да го изразат својот револт, затоа што полицаец, еден од оние кои треба да ги штитат граѓаните, е осмничен за убиството на Бекир.

Притвор од  30 дена му е одреден  на 23 годишниот полицаец од Битола, Енвер Т., откако попладнево прилепската полиција до Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава поради основи на сомнение за извршено убиство. Иако полицаецот при распитот во полиција го признал делото, дури и во детали опишал како го извршил, сепак на сослушувањето пред јавeн обвинител се бранел со молчење.

При пробојот на Македонскиот фронт со одлучувачката битката кај Добро Поле, Битолско, на 15 септември пред сто години учествувал и францускиот војник Марсел Гангилхем(1895-1949), уметник и скулптор кој таму ја загубил својата десна рака.

Осомничен за вчерашното убиство во прилепското село Беловодица е 24-годишниот битолски полицаец Е.Т., кого полицијата веќе го привела и тој го признал злоделото.

Од полициски извори дознаваме дека во 36 годишниот битолчанец Б.А. пукал со службениот пиштол, што го носел со себе иако не бил на работа. Тој со пиштолот на жртвата му нанел четири прострелни рани, а потоа телото било запалено надвор од автомобилот. Бруталното убиство се случило вчера околу 16,30 часот кога било пријавено во полиција дека на патот за селото гори непознато лице.

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани