Директно

Полициски службеник од Битола ќе биде осомничен за вчерашното убиство во прилепското село Беловодица, дознаваме неофицијално од полициски извори. 

Полицискиот службеник е веќе фатен од страна на полицијата. 

Вчера попладне битолчанецот Б.А. беше застрелан, па запален во автомобилот на пат кон Беловодица. 

Битолчани од денеска добија своја Balans+ Зона на Тумбе кафе донација од битолската млекарница „Бимилк“. Новото место за спорт и рекреација на Тумбе кафе е значаен  придонес на млекарницата  за своите корисници и чекорите за подобрување на нивниот живот и условите во општеството, преку помагање на спортот, културата, едукацијата на младите и грижата за сите категории граѓани.

Битола ќе добие нова обиколница, експресен пат за грчка граница и до Прилеп ќе се патува по автопат, најави Зоран Китанов, директор на ЈП за државни патишта. При денешната посета на Пелагонија, тој најави големи инфаструктурни зафати во Битолскиот Регион.

Императив на нашето работење ќе биде домаќинското работење во Општина Могила , рече градоначалничката на Општина Могила, Јасмина Гулевска  на прославата по повод 22 години од формирањето на Општината.

Градоначалничката на Општина Битола повторно донесе решение со кое се одбива барањето за Б интегрирана еколошка дозвола за работа на каменоломот во близна на Битола. Вака одговори Наташа Петровска, на прашањето на независната советничка Габриела Илиевска, на седницата на општинскиот Совет, одржана на 27 август годинава.

Добитните приказни на Државна Видео лотарија на РМ, продолжуваат со несмален интензитет и во месец септември. Најновиот МИЛИОНЕР ЏЕК ПОТ добитник е млад човек кој се радува на своето ново семејство, кое во блиска иднина ќе добие проширување. Тој верува дека со убавата добивка вредна 1.648.224,00 денари ќе ги обезбеди сите потребни работи за новиот член на неговото семејство.

Никој не може да негира дека моравме да направиме компромис , тоа е болно и јас целосно го разбирам и подеднакво го чувствувам. Но, во основата на секој компромис лежи напредокот, поместувањето од мртва точка. Кога утре во европска Македонија ќе им погледнеме на нашите деца в очи, ќе ја сфатиме величината на тој компромис. Ве уведувам нашите деца ќе ни се заблагодарат што на прв план ги ставивме нивните интереси, порача премиерот Зоран Заев од митингот „За европска Македонија“ во Битола.

Обраќајќи се пред битолчани на плоштадот Магнолија, тој истакна дека референдумот на 30 септември е втора наша независност, по онаа изгласана на 8 Септември.

Снимено е промотивно видео за општина Могила по повод 22 годишнината од нејзиното основање. Воедно, со овој атрактивен видео материјал започнува и кампањата „Откриј ја општина Могила“ која има за цел да привлече што повеќе туристи да се запознаат со нејзините природни убавини, културни, историски и религиски обележја и со гостоплимливите жители. Како една од дестинациите се нуди село Лознани и манастирскиот комплекс посветен на Св.Кирил и Методиј и Св. Ѓорѓи.

По повод 8-ми Септември, Денот на независноста, заменик градоначалничката Емилија Костурска, претставници од Советот на Општина Битола, политичките партии, Сојузот на борци од Битола и други граѓани положија цвеќе пред Споменикот на Револуцијата во Битола.41033372 1256555454486027 8059217938638438400 n41229123 320601885380072 1880433898773544960 n41257898 1937744619643420 8144622637469925376 n41338179 264172977757559 5649701501300375552 n

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани