2win800x200

Денес

Објавен е тендерот за поставување на настрешници во Градскиот пазар во Битола. Ќе биде покриен делот каде се продава бижутерија, ќе бидат поставени нови тезги, нова канализација и водовод, ново…
Синдикатот за образование, наука и култура СОНК и Министерството за образование на денешната заедничка средба постигна договор за покачување на платите од 1-ви јануари следната година. На денешната средба во…
Во 21 век сведочиме дека се случуваат страшни работи. Сведоци сме дека имаме се поголема омраза во светот и треба да бидеме свесни дека ние сме тие кои треба да…
Дуќаните во Градскиот пазар во Битола ќе добијат нов лик со смена на нова дограма. -Јавното претпријатие „Пазари“ распиша тендер за промена на дограмата на дуќаните во Градскиот пазар. Лошите…
Од 6 до 8 ноември, Европа живее во знакот на LUX films days. Киното на Центар за култура Битола е единственото кино во нашата држава кое ќе се вклучи во…
14 годишниот битолчанец Филип Димовски на Меѓународниот турнир во џудо „Прилеп опен 2019“ што се одржа во Прилеп на почетокот на овој месец, го освои второто место. На турнирот конкуренцијата…
Од денеска па се до сабота во државата се одржува Меѓународниот боксерски турнир „Златен гонг“, кој годинава го одбележува  50 јубилејно издание.  На турнирот кој ќе се одржи во спортската…
Општина Могила започна со чистење на одводниот атмосферски канал во населеното место Могила. Каналот во должина од 1 километар ќе биде исчистен од растителната вегетација, наталожена тиња и отпадоци кои…
Четворица вработени во МЕПСО биле пренесени на превентивни прегледи во битолската болница  по пожарот  што  избувна вчера околу 14 часот   во  трафостаницата „Битола 2“, во атарот на Новаци. Лекарите констатирале…
Финската ѕвезда на хармоника Хели Сиекинен  на 15 ноември настапува на фестивалот „Музика од светот“ во Битола, концертот е  во придружба на Битолскиот камерен оркестар.  За Хели се вели дека…
Јелена Томашевиќ на 16 ноември настапува на  фестивалот „Музика од светот“во Битола. Јелена Томашевиќ Босилчиќ е вокален интерпретатор на поп музиката со силно изразени гласовни можности и вештини. Од победата…
Општина награди петмина ученици  од основните и средните училишта во градот по повод празникот на Битола.  Парични награди од по 5000 денари им се доделени на ученичката од Горната гимназија…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани